Клінічний аналіз сечі — трьохстаканна проба
Клінічний аналіз сечі — трьохстаканна проба
Клінічний аналіз сечі — трьохстаканна проба
За допомогою трьохстаканної проби сечі визначається, де конкретно розвинувся запальний процес сечовивідної системи. Проводиться аналіз шляхом поділу сечі, зібраної під час ранкового сечовипускання, на три порції, кожна з яких відповідає за певний відділ локалізації запалення. Наявність еритроцитів і лейкоцитів тільки у першій порції сечі вказує на джерело, що знаходиться в сечівнику (уретрит, пошкодження урерти, пухлина). При локалізації процесу в сечоводі, нирці або ж у сечовому міхурі патологічні домішки виявляються приблизно в однаковій кількості в усіх порціях, якщо вони надходять з вогнища ураження постійно (наприклад, при кровотечі пухлини сечового міхура).
Якщо вогнище ураження знаходиться в сечовому міхурі або в передміхуровій залозі, то лейкоцити, слиз або кров будуть виявлені тільки в останній порції сечі. Після збору двох порцій сечі і перед взяттям третьої, проводиться масаж передміхурової залози. Зміни в останній порції після масажу передміхурової залози і насінних бульбашок вказують на патологію саме в цих органах.
Як проводиться аналіз
Зібраний матеріал підлягає аналізу мікроскопічним методом: після центрифугування сечі утворюється осад, що підлягає вивченню на предмет наявності еритроцитів, клітин епітелію, бактерій, і лейкоцитів. Невідповідність допустимим нормам в одній з трьох проб говорить про наявність вогнища захворювання у відповідному їй органі сечовивідної системи. Якщо відхилення будуть виявлені в кожній пробі в рівній мірі, проблема може полягати в дисфункції верхніх відділів сечовивідних шляхів.
Показання для призначення аналізу
- при підозрі на наявність хронічного простатиту, уретриту;
• для визначення джерела гематурії або піурії, при підвищеній концентрації лейкоцитів, виявленій у загальному аналізі сечі.
Правила підготовки до аналізу
Перед проведенням збору матеріалу, яким виступає ранкова порція сечі, необхідно здійснити гігієну зовнішніх статевих органів. Незадовго до проведення процедури, як у чоловіків, так і у жінок, не рекомендується приймати сечогінні препарати, а також вживати їжу, що містить барвники, здатні вплинути на колір сечі. Слід заздалегідь підготувати три стерильні ємності з кришками, і почати процес сечовипускання — у перший контейнер збирається приблизно одна п’ята від загального обсягу, у другий — три п’ятих, і в останній одна п’ята частина.
Досліджуваний біоматеріал: 3 порції ранкової сечі (в стерильних контейнерів)