Notice: Undefined index: noindex in /home/sciencelab/web/sciencelab.od.ua/public_html/catalog/controller/information/information.php on line 34Notice: Undefined index: meta_h1 in /home/sciencelab/web/sciencelab.od.ua/public_html/catalog/controller/information/information.php on line 38 Група крові та резус-фактор

При покупці на сайті знижка до 15%

ПП “САЙНСЛАБ» м. Одеса, Велика Арнаутська 12, Академіка Філатова 41, Сегетська 16, Євгена Чикаленка 59/3 (House Quine)

Група крові та резус-фактор

Група крові та резус-фактор

Група крові – генетично успадковане поєднання поверхневих антигенів і антитіл еритроцитів, яке визначається за системою АВ0.

Резус-фактор (Rh) - одна з найважливіших антигенних систем. Люди, які мають антиген D (резус-фактор) резус-позитивні (Rh +), ті, які не мають даного антигену – резус-негативні (Rh-).

Начало формы

Аналіз на групу крові і резус фактор

Аналіз на групу крові - це дослідження, за ??допомогою якого виявляється приналежність людини групі людей з певними імуногенетичними характеристиками крові, що дозволяє встановити їх сумісність між собою за цією ознакою. Група крові формується у дитини ще в період внутрішньоутробного розвитку і зберігається незмінною все життя.

Групою крові називають індивідуальний набір специфічних речовин-групових антигенів - незмінних протягом життя людини, що передаються у спадок. 

Резус-фактор (Rh) - це антиген  на поверхні еритроцитів. Людина може або мати резус-фактор, тобто бути резус-позитивним, або не мати його - резус-негативний статус. Останній варіант не несе в собі ніяких негативних наслідків. Але резус-негативні вагітні знаходяться під особливо пильним наглядом лікаря.

Інформація про групу крові людини, а також про його резус-фактор важлива, насамперед, при необхідності переливання крові і при вирішенні питань планування сім'ї (гінекологія, акушерство). Інформація впорядкована в системи груп крові. Наприклад, система AB0. Вона визначає можливість суміщення різних груп крові при переливанні з огляду на те, що складові її антигени найбільше імуногенні. 

Види груп крові людини

Групу крові визначають молекули двох різних видів, які можуть бути присутніми на поверхні червоних клітин крові (еритроцитів). Ці молекули-антигени умовно позначаються A і B. Типові комбінації антигенів формують 4 групи крові: 0 (I), А (II), В (III), АВ (IV):

перша (I), яку також позначають O - немає ні А, ні В;

друга (II) - є тільки А;

третя (III) - є тільки B;

четверта (IV) - є і А, і В (AB).

Переливання цільної крові можна проводити коли кров донора і реципієнта відносяться до однієї групи. Для переливання можуть використовуватися еритроцити (вони відокремлюються від плазми), в цьому випадку значення мають лише аглютіногени. 

Еритроцити крові першої групи можна переливати всім, так як вони не можуть привнести антиген і спровокувати аглютинацію. Тому людина з першою групою крові є універсальним донором.

Еритроцити другої групи можна переливати людям, у яких і так вже є в крові аглютиноген А - тобто з другої і четвертої групою. Відповідно, еритроцити третьоїгрупи можна переливати тим, у кого в крові є аглютиноген B, це - третя і четверта група.

Людина з четвертою групою крові є універсальним реципієнтом - йому можна переливати еритроцити від людей з будь-якою групою крові, тоді як його кров можна використовувати для переливання тільки людям з такою ж групою крові.

Коли призначається дослідження

  • при переливанні компонентів крові реципієнту;
  • при здачі крові донором;
  • при підготовці до хірургічних операцій;
  • при плануванні вагітності або під час вагітності;
  • при підготовці до трансплантації кісткового мозку, нирки, печінки та інших органів і тканин;
  • при вступі на військову службу, до лав МНС і інших силових структур.

Правила здачи аналізу на визначення групи крові

Кров на аналіз для визначення групи крові можуть брати як з пальця, так і з вени (зараз вважають за краще брати кров з вени). Спеціальної підготовки до аналізу не потрібно. Бажано, щоб останній прийом їжі був не пізніше, ніж за 4 години до аналізу, але ця вимога не жорстка.