Норма 17-ОН прогестерону
17-ОН прогестерон
17-ОН прогестерон - проміжний продукт синтезу кортизолу в наднирниках.
17-ОН-прогестерон (17-гідроксіпрогестерон) - стероїд, який продукується в надниркових залозах, статевих залозах і плаценті, продукт метаболічних перетворень прогестерону і 17-гідроксіпрегненолона. У наднирниках 17-ОН-прогестерон (за участю 21-гідроксилази і 11-b-гідроксилази) перетворюється в кортизол. Як в надниркових залозах, так і в яєчниках 17-ОН-прогестерон може також перетворюватися (при дії 17-20-ліази) в андростендион - попередник тестостерону і естрадіолу.
При вагітності підвищення кількості прогормона обумовлено тим, що його виділяє плацента. 17-оксипрогестерон проявляє різну активність у плода, в залежності від терміну гестації і ваги плоду.
Реакція, при якій 17ОН-прогестерон перетворюється в кортизол і статеві гормони, обумовлена активністю специфічних ферментів. Якщо ферментів утворюється недостатньо, то у новонароджених може бути порушення росту тіла, відхилення в статевому дозріванні і ін.
В пубертатному періоді порушення проявляється аномаліями статевого розвитку, а в постпубертате може викликати:
• гірсутизм;
• порушення місячного циклу;
• безпліддя у жінок;
• псевдогермафродитизм у чоловіків.
Для жінок проведення аналізу на 17ОН-прогестерон має важливе значення, так як від його результату залежить життя немовляти і його здоров'я.
У новонароджених дітей аналіз призначають для виключення гіперплазії кори надниркових залоз. У чоловіків дослідження дозволяє встановити причину гормонального дисбалансу.
Дослідження у жінок проводять на 2-4 день циклу, у дітей і чоловіків — в будь-який день вранці натщесерце. Кров з вени беруть натщесерце.
Норма 17-ОН прогестерону
Норма у жінок за фазами циклу:
ПеріодМінімум (нмоль / л) Максимум (нмоль / л) У фолікулярної фазе1,248,24В овуляторной фазе0,914,24В лютеїнової фазе0,9911,51Менопауза0,391,55
Результати аналізу крові на 17-ОН прогестерон
Норма у дітей:
ВозрастНорма (нмоль / л) До 1 месяца3,03-51,5До 2 месяцев4,8-29,72-3 месяца1,5-12,43-4 месяца 0,6-131 — 10 лет0,24-7,811-14 лет0,21-4,0615-18 лет1,2-6,8
Норма у вагітних:
СрокНорма (нмоль / л) Перший тріместр3,55 -17,03Второй тріместр3,55 — 20Третій тріместр3,75 — 33,33
Норма у чоловіків старше 18 років: 1,52-6,36 нмоль / л.
Причини підвищеного рівня стероїдного гормону
Фізіологічної нормою вважають підвищення рівня після успішного зачаття, в цей період аналіз не призначають. Також концентрація змінюється після сну, прийому їжі, в залежності від періоду циклу, під впливом стресу.
Високий рівень спостерігають при деяких хворобах і станах:
збій в роботі надниркових залоз, частіше на тлі відсутності або дефіциту 21-гідроксилази.
порушення функції яєчників.
прийом гормональних препаратів.
17-ОН тісно пов’язаний з іншими гормонами:
Кортизол і 17-ОН прогестерон — 2 взаємопов’язаних речовини . Перший синтезується з гормону 17-ОН, обсяг їх в організмі збільшується паралельно.
Якщо одночасно в фолікулярної фазі підвищений тестостерон і 17-ОН прогестерон, діагностують безпліддя . Порушена або відсутній овуляторная фаза, збільшується тривалість циклу. Зростання обсягу 17-ОН провокує підйом тестостерону, який може викликати не тільки безпліддя, але і викидні, завмирання вагітності.
Підвищено пролактин і 17-ОН прогестерон . Рівень пролактину визначає можливість зачаття, овуляції. Його концентрація підвищується разом з гормоном 17-ОН на тлі вагітності, при стресі.
17-ОН прогестерон і ЛГ (лютеїнізуючого гормону) . Обсяг 17-ОН починає рости на день раніше рівня ЛГ, піки рівня гормонів збігаються.
Симптоми високого 17-ОН прогестерону
Реакція на підвищення концентрації 17-ОН індивідуальна у кожної людини.
При підвищеному показнику 17-ОН прогестерону підвищується рівень цукру в крові
Основні ознаки:
- збій циклу (коли рівень перевищує норму в 5-6 разів, місячні відсутні протягом кількох місяців).
- надмірна вага.
- набухання або хворобливість грудей.
- дисфункція шлунково-кишкового тракту.
- прищі, вугрі, кропив’янка.
- підвищення рівня цукру.
- набряки.
- оволосіння тіла.
Основний симптом порушення рівня гормону — безпліддя, часті викидні, переривання вагітності.
При високій концентрації 17-ОН у дітей:
- аномальні розміри статевих органів.
- порушення електролітного балансу.
- При тривалому порушення рівня виникає стомлюваність, головний біль, запаморочення, неспокій, панічні атаки, перепади настрою, страждає увагу і пам’ять.
Правила підготовки пацієнта
Вранці натщесерце, через 8-12 годин періоду голодування. Перед забором крові необхідний повний фізичний та емоційний спокій (посидіти не менш, ніж 30 хвилин). У жінок вказати день менструального циклу.
Увага: У жінок на 6-7 день менструального циклу, якщо інші терміни не вказані лікарем.