Панкреатична еластаза
Панкреатична еластаза
Панкреатична еластаза – фермент, що продукується підшлунковою залозою і приймає участь у розщепленні білків при їхньому перетравлюванні. Цей компонент бере активну участь в процесі розщеплення білкових складових до амінокислоти.
Ефективність ферменту визначається двома напрямками – внутрішньосекреторний – виробництво інсуліну і корекція вуглеводного обміну, зовнішньосекреторний – участь в травному процесі.
За допомогою проток органу травної системи панкреатична еластаза потрапляє в тонкий кишечник. Якщо порушена функціональність 12-палої кишки, то концентрація ферменту знижується.
Рівень еластаза є стандартним маркером, що допомагає визначити недостатню внешнесекреторну функцію підшлункової залози. Найчастіше це дослідження проводиться поряд з іншими методами діагностиками – копрограма при панкреатиті, визначення загальної амілази. В підшлунковій залозі панкреатична еластаза неактивна, а потрапляючи в кишечник активується і виконує свою роль в травленні. При панкреатиті еластаза може надходити в кров і кишечник у підвищених кількостях.
Панкреатична еластаза не розщеплюється в кишечнику, тому дослідження її вмісту в калі є важливим показником здоров'я підшлункової залози. Навіть якщо з м'ясною їжею в кишечник надходить еластаза тваринного походження, на результат аналізу вона не впливає.
У немовлят вміст панкреатичному еластази незначний, вона досягає рівня дорослих через два тижні після народження. При підозрі на муковісцидоз дослідження калу на еластазу є обов'язковим.
Показання для призначення аналізу
- новоутворення в підшлунковій залозі;
- підозра на муковісцидоз;
- хронічний панкреатит;
- травматичні ураження підшлункової залози;
- клінічні ознаки порушення травлення;
- наявність цукрового діабету I та II типу.
Референсні значення:
- більше 200 мкг еластази на 1 г калу — нормальні значення
- 100 — 200 мкг еластази на 1 г калу — помірна форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози
- менше 100 мкг еластази на 1 г калу — важка форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози
Правила підготовки до аналізу
Дотримання дієти не є обов’язковою умовою для здачі біоматеріалу. Перед процедурою слід помочитися, щоб виключити потрапляння сечі в кал. Необхідно придбати стерильну ємність з герметичною кришкою, в яку за допомогою ложечки, що входить у комплект збирається кал після природної дефекації. Обсяг повинен становити не більше третини контейнера. Доставити ємкість у лабораторію потрібно в день збору калу, а до моменту транспортування вона повинна зберігатися в холодильнику.
Матеріал для дослідження: Кал