Фібриноген
Фібриноген
Фібриноген - це білок, який виробляється в печінці людини. Він викидається в кров, де, у разі гемостазу (згортання крові), перетворюється на нерозчинний фібрин, стаючи основою кров'яного згустку (тромбу), сприяючого уповільненню, а згодом і припиненню кровотечі.
Тромб утворюють нитки білку (фібрин), що сплітаються у фібринову сітку разом з тромбоцитами. При їх достатній кількості кожен коагуляційний чинник повинен діяти правильно, тоді буде отриманий стабільний згусток, який залишиться на місці ушкодження до загоєння. Неправильна взаємодія або недостатня кількість цих чинників може спричинити кровотечу або тромбоз.
Підвищений фібриноген в крові відзначається при гострих запальних захворюваннях і відмиранні тканин. Також він може означати інфаркт міокарду, інсульти, амілоїдоз, гіпотиреоз, злоякісні пухлини. Причиною підвищеного рівня фібриногену є опіки, прийом оральних контрацептивів або естрогену, перенесені операції.
У разі запального процесу і при вагітності лікування може не знадобитися, оскільки показник стане нормальним після того, як стан організму стабілізуються. Фібриноген при вагітності у жінки підвищується вже на третьому місяці, і максимальне його значення відзначається до моменту пологів.
Зниження рівня фібриногену може свідчити про можливу серцеву недостатність, ДВС-синдром, гострий промієлоцитарний лейкоз, важке ураження тканин печінки, післяпологові ускладнення, природженій дісфібриногенемії, тромболітичній терапії, анкорд-терапії.
Для визначення здатності організму до тромбоутворення і виявлення пов'язаних з цим порушень необхідно здати аналіз на фібриноген. Як біоматеріал використовується венозна кров. При дослідженні визначається тромбіновий час згортання в розведеній плазмі крові.
Показання для призначення
- Усі види патологічних станів з ризиком виникнення тромбозів або кровотеч.
- Передопераційне обстеження.
- Вагітність.
Клінічна значимість
Підвищені значення фібриногену спостерігаються при:
- запальних процесах;
- інфарктах;
- інсультах;
- некрозах;
- онкологічних захворюваннях;
- синдромі дисемінованого внутрішньосудинного згортання;
- вагітності;
- після операцій.
Знижені значення фібриногену спостерігаються при:
- порушеннях синтезу у печінці (спадкових або набутих);
- синдромі дисемінованого внутрішньосудинного згортання.
Підготовка
Неодмінною вимогою є режим повної відмови від їжі в день здачі крові для аналізу (ввечері попереднього дня рекомендується не ситна вечеря).
При здачі венозної крові потрібно виключити фактори, що впливають на результати досліджень: фізичне навантаження (біг, підйом по сходах), емоційне збудження. Тому перед процедурою слід відпочити 10-15 хвилин в приймальні, заспокоїтися. Не слід здавати кров після впливу рентгенівських променів ( "рентген"), фізіотерапевтичних процедур.
З урахуванням добових ритмів зміни показників крові зразки для повторних досліджень доцільно брати в один і той же час.
Матеріал: плазма крові з цитратом