Антімюллерів гормон
Антімюллерів гормон
Антимюллерів гормон - гормон людського організму, який бере участь у виробленні сперматозоїдів у чоловіків, дозріванні фолікулів у жінок, а також відповідає диференціювання за статі у людського ембріона. Цей аналіз застосовується при діагностиці причин чоловічого і жіночого безпліддя, крипторхізму (затримки опускання яєчок у хлопчиків), а також при підозрі на деякі пухлини.
У чоловіків вироблення антімюллерова гормону (АМГ) починається ще на ембріональному етапі розвитку і триває протягом усього життя. За секрецію гормону відповідають клітини Сертолі, що знаходяться в яєчках. У жінок синтез АМГ починається після народження і здійснюється зернистими клітинами яєчників.
В організмі дорослої людини антимюллерів гормон бере участь в сперматогенезі - процесі вироблення сперматозоїдів яєчками і допомагає виявити причину їх відсутності в спермі. Якщо рівень АМГ знижений - порушений процес вироблення сперматозоїдів, якщо ж в нормі - причина, найімовірніше, в перешкодах, що сформувалися в сім'явивідних протоках.
В організмі дорослої жінки антимюллерів гормон бере участь в дозріванні та відборі фолікулів для овуляції, сприяючи щомісячному дозріванню і еякуляції одного фолікула. Виробляється АМГ зернистими клітинами зростаючих фолікулів, і, перевіривши його рівень, можна оцінити кількість зростаючих фолікулів і приблизний функціональний резерв яєчників. Це необхідно для прогнозу орієнтовного часу настання менопаузи.
Низький рівень антімюллерового гормону в жіночому організмі вказує на виснаження резерву яєчників і настання менопаузи в найближчі 5 років. Рівень АМГ не зазнає значних змін на різних стадіях менструального циклу і залишається на досить стабільному рівні від циклу до циклу.
Рівень антимюллерового гормону при народженні низький у представників обох статей, але у хлопчиків він різко наростає до 6 місяців життя (це необхідно для опускання яєчок), а потім, з ростом дитини, поступово знижується до дорослих показників.
У дівчаток концентрація АМГ дуже низька і визначається лабораторно тільки з початком статевого дозрівання.
Покази до призначення
Дослідження може бути призначене гінекологом, урологом, педіатром, онкологом, ендокринологом або генетиком.
Показом до призначення в гінекології та урології є, в першу чергу, діагностика причин безпліддя. Крім того, дослідження рівня АМГ у дорослих може призначатися онкологом, так як є маркером онкологічних захворювань, що вказує на наявність гормонально активних пухлин яєчників або яєчок.
У педіатрії аналіз необхідний:
для діагностики причин крипторхізму;
при виявленні синдрому персистуючого мюллерового протоку.
Генетиком аналіз призначається в разі необхідності визначення істинної статі пацієнта.
Норма антимюллерового гормону в крові
Для жінок репродуктивного віку в крові референтними (нормальними для більшості здорових жінок) значеннями концентрації АМГ є 1-12,6 нг/мл. Більш низький показник спостерігається в період до статевого дозрівання і при менопаузі. Для дорослих чоловіків нормальним рівнем антимюллерового гормону в крові є 1,3-14,8 нг/мл, у хлопчиків до 14 років можливі більш високі показники - 3,8-159,8 нг/мл
Підвищений рівень гормону у дорослих може вказувати на пухлини яєчників або яєчок, а у жінок - бути ознакою синдрому полікістозних яєчників. Знижений рівень гормону у жінок вказує на низький функціональний резерв яєчників або менопаузу, у чоловіків на анорхію або дисгенезію яєчок.
Правила підготовки пацієнта:
Аналіз потрібно здавати натщесерце, перед дослідженням виключити прийом гормональних препаратів або повідомити про нього лікаря, який призначає аналіз.
Матеріал: сироватка або плазма крові