17-OH -прогестерон

17-ОН прогестерон

17-ОН прогестерон - проміжний продукт синтезу кортизолу в наднирниках.
17-ОН-прогестерон (17-гідроксіпрогестерон) - стероїд, який продукується в надниркових залозах, статевих залозах і плаценті, продукт метаболічних перетворень прогестерону і 17-гідроксіпрегненолона. У наднирниках 17-ОН-прогестерон (за участю 21-гідроксилази і 11-b-гідроксилази)  перетворюється в кортизол. Як в надниркових залозах, так і в яєчниках 17-ОН-прогестерон може також перетворюватися (при дії 17-20-ліази) в андростендион - попередник тестостерону і естрадіолу.

При вагітності підвищення кількості прогормона обумовлено тим, що його виділяє плацента. 17-оксипрогестерон проявляє різну активність у плода, в залежності від терміну гестації і ваги плоду.
Реакція, при якій 17ОН-прогестерон перетворюється в кортизол і статеві гормони, обумовлена активністю специфічних ферментів. Якщо ферментів утворюється недостатньо, то у новонароджених може бути порушення росту тіла, відхилення в статевому дозріванні і ін.
В пубертатному періоді порушення проявляється аномаліями статевого розвитку, а в постпубертате може викликати:
•        гірсутизм;
•        порушення місячного циклу;
•        безпліддя у жінок;
•        псевдогермафродитизм у чоловіків.
Для жінок проведення аналізу на 17ОН-прогестерон має важливе значення, так як від його результату залежить життя немовляти і його здоров'я.

У новонароджених дітей аналіз призначають для виключення гіперплазії кори надниркових залоз. У чоловіків дослідження дозволяє встановити причину гормонального дисбалансу.

Дослідження у жінок проводять на 2-4 день циклу, у дітей і чоловіків — в будь-який день вранці натщесерце. Кров з вени беруть натщесерце.

Норма 17-ОН прогестерону

Норма у жінок за фазами циклу:
ПеріодМінімум (нмоль / л) Максимум (нмоль / л) У фолікулярної фазе1,248,24В овуляторной фазе0,914,24В лютеїнової фазе0,9911,51Менопауза0,391,55

Результати аналізу крові на 17-ОН прогестерон

Норма у дітей:
ВозрастНорма (нмоль / л) До 1 месяца3,03-51,5До 2 месяцев4,8-29,72-3 месяца1,5-12,43-4 месяца 0,6-131 — 10 лет0,24-7,811-14 лет0,21-4,0615-18 лет1,2-6,8
Норма у вагітних:
СрокНорма (нмоль / л) Перший тріместр3,55 -17,03Второй тріместр3,55 — 20Третій тріместр3,75 — 33,33
Норма у чоловіків старше 18 років: 1,52-6,36 нмоль / л.

Причини підвищеного рівня стероїдного гормону

Фізіологічної нормою вважають підвищення рівня після успішного зачаття, в цей період аналіз не призначають. Також концентрація змінюється після сну, прийому їжі, в залежності від періоду циклу, під впливом стресу.

Високий рівень спостерігають при деяких хворобах і станах:

збій в роботі надниркових залоз, частіше на тлі відсутності або дефіциту 21-гідроксилази.

порушення функції яєчників.

прийом гормональних препаратів.

17-ОН тісно пов’язаний з іншими гормонами:

Кортизол і 17-ОН прогестерон — 2 взаємопов’язаних речовини . Перший синтезується з гормону 17-ОН, обсяг їх в організмі збільшується паралельно.

Якщо одночасно в фолікулярної фазі підвищений тестостерон і 17-ОН прогестерон, діагностують безпліддя . Порушена або відсутній овуляторная фаза, збільшується тривалість циклу. Зростання обсягу 17-ОН провокує підйом тестостерону, який може викликати не тільки безпліддя, але і викидні, завмирання вагітності.

Підвищено пролактин і 17-ОН прогестерон . Рівень пролактину визначає можливість зачаття, овуляції. Його концентрація підвищується разом з гормоном 17-ОН на тлі вагітності, при стресі.

17-ОН прогестерон і ЛГ (лютеїнізуючого гормону) . Обсяг 17-ОН починає рости на день раніше рівня ЛГ, піки рівня гормонів збігаються.

Симптоми високого 17-ОН прогестерону

Реакція на підвищення концентрації 17-ОН індивідуальна у кожної людини.

При підвищеному показнику 17-ОН прогестерону підвищується рівень цукру в крові

Основні ознаки:

 • збій циклу (коли рівень перевищує норму в 5-6 разів, місячні відсутні протягом кількох місяців).
 • надмірна вага.
 • набухання або хворобливість грудей.
 • дисфункція шлунково-кишкового тракту.
 • прищі, вугрі, кропив’янка.
 • підвищення рівня цукру.
 • набряки.
 • оволосіння тіла.

Основний симптом порушення рівня гормону — безпліддя, часті викидні, переривання вагітності.

При високій концентрації 17-ОН у дітей:

 • аномальні розміри статевих органів.
 • порушення електролітного балансу.
 • При тривалому порушення рівня виникає стомлюваність, головний біль, запаморочення, неспокій, панічні атаки, перепади настрою, страждає увагу і пам’ять.

Правила підготовки пацієнта

Вранці  натщесерце, через 8-12 годин періоду голодування. Перед забором крові необхідний повний фізичний та емоційний спокій (посидіти не менш, ніж 30 хвилин). У жінок вказати день менструального циклу. 

Увага: У жінок на 6-7 день менструального циклу, якщо інші терміни не вказані лікарем.