ПІДГОТОВКА ДО АНАЛІЗІВ

Шановні пацієнти!
Достовірність результатів аналізів перш за все залежить від правильної підготовки до їх здачі. Гарантія точності аналізів - це не тільки професійне обладнання та грамотний персонал лабораторії. Важливою умовою, що гарантує правильний і достовірний результат аналізу, є правильна підготовка пацієнта безпосередньо до здачі аналізу.

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО ДОСЛІДЖЕНЬ

*докладно про умови обов’язково дізнавайтеся за телефоном (048) 729-30-17 або у свого лікаря

Відбір крові, матеріалу для мазків та бактеріологічних досліджень:
понеділок – п’ятниця 08.00 – 13.00;
субота 09.00 – 12.00;
Відбір сечі, калу:
понеділок – п’ятниця 08.00 – 18.00;
субота 09.00 – 12.00;

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ КРОВІ

Загальні правила при підготовці до дослідження:
 1. Здавати кров необхідно в ранковий час, на голодний шлунок (від 8 до 14 годин без прийому їжі, воду дозволяється пити в звичайному режимі), за 24 годин до проведення аналізу слід уникати харчових перевантажень.
 2. У разі прийому будь-яких лікарських препаратів слід проконсультуватися з лікарем з приводу доцільності проведення дослідження на тлі прийому препаратів або можливості скасування прийому препарату перед дослідженням.
 3. Виключити прийом алкоголю напередодні дослідження.
 4. Не палити протягом 1 години і більше до дослідження.
 5. Напередодні дослідження виключити фізичні та емоційні стреси.
 6. Після приходу в медичну лабораторію рекомендується відпочити 10-15 хвилин перед взяттям проб крові.
 7. Небажано здавати кров для лабораторного дослідження незабаром після фізіотерапевтичних процедур, рентгенологічного обстеження та інших медичних процедур.
 8. При контролі лабораторних показників у динаміці повторні дослідження рекомендується проводити в однакових умовах: в одній лабораторії, в однаковий час доби і т.п.
Основні фактори, що можуть вплинути на результат дослідження крові:
 1. Ліки: вплив на результати лабораторних досліджень від них може бути різним і не завжди передбачуваним.
 2. Прийом їжі: можливий як прямий вплив (за рахунок всмоктування компонентів їжі), так і непрямий (зрушення рівня гормонів у відповідь на прийом їжі, зміна мутності проби у відповідь на підвищення вмісту жирових часток).
 3. Паління: змінює секрецію деяких біологічно активних речовин.
 4. Алкоголь: впливає на більшість метаболічних процесів.
 5. Фізичні та емоційні перевантаження: викликають біохімічні та гормональні зміни.
 6. Фаза менструального циклу в жінок: має значення для ряду гормональних досліджень. Перед дослідженням слід уточнити в лікаря оптимальні дні для взяття проби для визначення рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ), лютеїнізуючого гормону (ЛГ), пролактину, прогестерону, естрадіолу.
 7. Інструментальні обстеження, фізіопроцедури: можуть викликати тимчасову зміну деяких лабораторних параметрів.
 8. Час доби при взятті крові: багато лабораторних параметрів можуть коливатися протягом доби, що пов'язано з існуванням добових ритмів активності людини. Коливання різних біохімічних і гормональних параметрів виражені більшою чи меншою мірою; референсні значення (межі «норми») зазвичай відображають статистичні дані, отримані при взятті крові в ранковий час за стандартних умов.

Слід пам'ятати, що при виконанні досліджень на наявність інфекцій методом ІФА та ПЛР, залежно від імунного статусу пацієнта і періоду інфікування, може бути отримано негативний результат, який, тим не менш, повністю не виключає наявності інфекції. У сумнівних випадках рекомендується провести аналіз повторно.

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ КАЛУ

Обов’язкові умови для дослідження калу: :
 1. Кал відбирається в чисту ємність (достатньо 15 г).
 2. Зберігати кал до дослідження необхідно при температурі 3-5 оС (у холодильнику). 
 3. Не допускається заморожування.
 4. Не допускається нещільно закритий контейнер.
 5. На контейнері з калом необхідно написати прізвище, ініціали та рік народження.
 6. При взятті калу одночасно на яйця глистів, пробу Швахмана і копрограму можливий забір в одну ємність.
Для аналізу калу на приховану кров необхідно:
 1. За 3 дні до здачі аналізу виключити з раціону харчування м'ясо, печінку, рибу, зелень, овочі, томати, та інші продукти, що містять залізо.
 2. Припинити прийом лікарських засобів (залізовмісних, аскорбінової кислоти, аспірину та ін.).

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ СЕЧІ

Загальні рекомендації: :
 1. Ретельний туалет зовнішніх статевих органів:
  • Жінки: перед забором сечі вводять гінекологічний тампон у вагіну. Не рекомендується робити аналіз сечі під час менструації (оптимально _ через 2 дні після її закінчення).
  • Чоловіки: ретельний туалет зовнішніх статевих органів з відкриттям голівки статевого члена.
  • Сечу з судна, горщика та ін. брати не можна!
  • У грудних дітей після ретельного туалету статевих органів бажано збирати сечу в сечоприймачі. 
  • Сеча, вичавлена з памперса, дослідженню не підлягає!
 2. Сечу збирають у спеціальний контейнер.
 3. На контейнері з сечею необхідно вказати прізвище, ініціали та рік народження.
Загальний аналіз сечі:
 1. Сечу збирають вранці відразу після сну. Збирають тільки ранкову сечу, взяту в середині сечовипускання, так як вона більш концентрована, і з нею вимиваються патологічні елементи, що зібралися в нирках і сечовивідних шляхах за ніч.
 2. Катетер або пункція сечового міхура можуть бути використані тільки в крайніх випадках. З катетера, який довго використовується, сечу для дослідження брати не можна!
 3. Не рекомендується вживати напередодні дослідження (за 10-12 годин) алкоголь, гостру, солону їжу, а також харчові продукти, що змінюють колір сечі (наприклад, буряк, моркву);
 4. В міру можливості варто виключити прийом сечогінних препаратів.
 5. Перед здачею аналізу необхідно зробити ретельний туалет зовнішніх статевих органів.
 6. Жінкам рекомендується робити дослідження до менструації або через 2 дні після її закінчення.
 7. Сеча збирається в суху, чисту пластикову ємність (оптимально: стерильний одноразовий контейнер для сечі), об'ємом не менше 10 мл, який щільно закривається кришкою.
 8. Зібраний матеріал необхідно, по можливості, доставити в лабораторію в найкоротші терміни (при тривалому зберіганні в сечі випадають нехарактерні солі, що заважають точному опису осаду, а також можливе забруднення зразка сторонньою бактеріальною флорою. Бактерії, що знаходяться в сечі, починають виділяти аміак, поглинати глюкозу, в результаті чого змінюється pH середовища. Крім того, жовчні пігменти, що містяться в сечі, на світлі починають руйнуватися).
Аналіз сечі за Нечипоренком:
 1. Мета аналізу полягає у виявленні прихованого запального процесу в сечовивідній системі та визначенні кількості форменних елементів крові (лейкоцитів, еритроцитів) і циліндрів (згустків білка чи клітинних елементів). Попередньо не слід забувати про ретельний туалет зовнішніх статевих органів (в сечу можуть потрапити елементи запалення сечівника і зовнішніх статевих органів, що ускладнить постановку правильного діагнозу). Для дослідження необхідно зібрати середню частину ранкової порції сечі (приблизно 50 мл) в чисту, суху пластикову або скляну ємність, яка щільно закривається кришкою.

ПРАВИЛА ПІДГОТОВКИ ДО МІКРОБІОЛОГІЧНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

Мікробіологічні дослідження. Загальні вимоги:
 1. Зазвичай маніпуляція проводиться медичним персоналом.
 2. Збір матеріалу необхідно проводити до початку лікування антибактеріальними, протигрибковими, імунобіологічними препаратами.
 3. Збір матеріалу можна проводити не менше ніж через 3 дні після закінчення курсу лікування антибактеріальними або імунобіологічними препаратами.
Додаткові умови для забору матеріалу для мікробіологічного дослідження:
 1. Грудне молоко:
  • Безпосередньо перед здійсненням забору молока необхідно ретельно обробити руки і молочні залози милом, а потім _70% спиртом або горілкою.
  • Перед забором матеріалу бажано зробити масаж щільних ділянок молочних залоз.
  • Перші кілька крапель молока треба зцідити й утилізувати.
  • Після цього необхідно зцідити молоко в 2 стерильні пластикові або скляні ємності (окремо для лівої і правої молочної залози).
  • Ємності необхідно підписати: вказати прізвище, ініціали, рік народження та зазначити, в якій ємності з якої молочної залози молоко.
  • Ємності з молоком щільно закриваються кришками, пакуються в окремі, чисті одноразові пакети і доставляються в лабораторію.
 2. Мокротиння:
  • Мокротиння для загального аналізу збирається пацієнтом самостійно вранці перед прийомом їжі в спеціально підготовлену заздалегідь стерильну ємність, що закривається кришкою. Перед відбором мокротиння хворий повинен ретельно прополоскати ротоглотку кип’яченою вдою, видалити слину з рота і слиз з носа. У зібраному мокротинні не повинні бути присутні домішки слини і секрету носоглотки.
  • Хворому слід глибоко вдихнути через рот, після чого зробити протяжне відкашлювання. Отримана мокрота спльовується в ємність (повторити кілька разів за необхідності).
  • Якщо зібрати матеріал не вдається, перед забором мокротиння необхідно провести інгаляцію теплим 10% розчином хлориду натрію (10 г харчової солі на 1 літр кип'яченої води) або розчином, що містить 150 г хлориду натрію (харчової солі) і 10 г бікарбонату натрію (харчової соди) на 1 літр води.
 3. Матеріал із зіву:
  • Мазок із зіву збирають натщесерце або не раніше ніж через 3-4 години після прийому їжі.
  • Необхідно виключити гігієну ротової порожнини (не чистити зуби).
 4. Матеріал з ока:
  • До забору матеріалу (за 6-8 годин) скасовують всі медикаменти та процедури (загальні і місцеві).
  • Не вмивати очі в день забору матеріалу.
 5. Матеріал з носа:
  • Не промивати носові ходи перед взяттям мазків.
 6. Матеріал з рани / везикул, пустул, фурункулів:
  • Перед взяттям матеріалу шкіру навколо рани необхідно обробити спиртом або будь-яким іншим антисептиком. Некротичні маси, детрит і гній видаляють стерильною серветкою.
  • З нерозкритої рани забір матеріалу проводять шприцом з голкою широкого діаметру. Відібраний матеріал переносять у стерильну пробірку з транспортним середовищем.
  • З розкритих ран взяття матеріалу проводять стерильним тампоном круговими рухами від центру до периферії поверхні рани / з везикул, пустул, фурункулів.
 7. Матеріал з жіночих статевих органів:
  • Протягом трьох днів необхідно виключити статеві контакти.
  • Протягом трьох днів до забору матеріалу слід виключити спринцювання і використання вагінальних свічок, мазей, тампонів.
  • За 3 години до забору матеріалу варто утриматися від сечовипускання.
  • Під час менструації і протягом трьох днів після її закінчення здавати матеріал забороняється.
 8. Матеріал з уретри:
  • Протягом трьох днів слід утримуватися від статевих контактів і сім'явиверження.
  • Протягом трьох годин до забору матеріалу необхідно утриматися від сечовипускання.
 9. Матеріал секрету передміхурової залози:
  • За 24 години до забору матеріалу необхідно виключити тепловий вплив на область статевих органів (лазня, сауна і т.п.).
 10. Сперма:
  • Забір матеріалу здійснюється самостійно пацієнтом в стерильний контейнер.
  • За 24 години до забору матеріалу необхідно виключити тепловий вплив на область статевих органів (лазня, сауна і т.п.).
 11. Кал на патогенну флору (кишковий дисбактеріоз):
  • Збір калу здійснюється самим пацієнтом.
  • Матеріал для дослідження збирається в стерильний, сухий посуд з широким горлечком або у спеціальний контейнер промислового виробництва.
  • Кал на дисбактеріоз збирається до початку лікування антибактеріальними, хіміотерапевтичними препаратами, пре- та пробіотиками (якщо неможливо, то тільки через 2-3 доби  після відміни препаратів).
  • За 2-3 дні до дослідження слід виключити алкоголь, кисломолочні та інші продукти, що підсилюють процеси бродіння в кишечнику.
  • За 3-4 дні до забору матеріалу необхідно припинити введення ректальних свічок і клізми, а також прийом проносних препаратів, касторової і вазелінової олії, барію (при рентгенівському обстеженні).
  • Дослідження калу бажано проводити не раніше ніж через 2 доби після рентгенологічного дослідження з використанням контрастних речовин.
  • Дослідження слід проводити перед виконанням ректороманоскопії та інших діагностичних маніпуляцій у ділянці кишечника та шлунка.
  • Збирають ранкову порцію випорожнень (забороняється збирати кал з унітазу).
  • Кал збирають на стерильну поверхню: наприклад, на щільний, що не вбирає воду, стерильний папір (у домашніх умовах пропрасувати гарячою праскою і згорнути пропрасованою поверхнею всередину) або в горщик чи судно (попередньо добре промити губкою з милом і багаторазово обмити водопровідною водою, потім обдати окропом і остудити). Не обробляти судно будь-якими дезінфікуючими засобами!
  • Кал відбирають із середньої порції в кількості не більше 1/3 від об'єму контейнера.
  • Контейнер щільно слід закрити кришкою, упакувати в чистий одноразовий пакет.
  • На контейнері необхідно вказати прізвище, ініціали, рік народження, дату і час збору матеріалу.
  • Кал повинен бути доставлений в лабораторію якнайшвидше, але не пізніше ніж через 8-12 годин після дефекації.
  • • Зберігати матеріал слід при температурі 3-5 оС  (у холодильнику).
  • Не допускається заморожування матеріалу.
  • Не допускається нещільно закритий контейнер.
 12. Сеча:
  • Не можна відбирати сечу з постільної білизни або з сечеприймальника.
  • Перед аналізом пацієнт повинен провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів (жінкам необхідно закрити вхід у піхву ватою або гігієнічним тампоном).
  • Для бактеріального дослідження відбирається середня порція сечі (не обов'язково вранішньої).
  • Сеча відбирається у стерильну ємність.
  • Рекомендується доставити сечу в лабораторію протягом 2-х годин, зберігання допускається при температурі 2-6 ºС не більше 2-3 годин.
 13. Підготовка пацієнта до дослідження на демодекоз (на наявність кліща Demodex)
  • Виключити: Користування косметикою
  • Використання мазей менше ніж за 10 днів до процедури.

Увага! На результати лабораторного дослідження можуть вплинути:
1. прийом лікарських засобів (антибіотиків, гормональних препаратів;
2. антикоагулянтів і хіміотерапевтичних препаратів;
3. фізична і емоційне навантаження;
4. фізіотерапевтичні процедури;

НОРМИ ДЛЯ БАКТЕРІОЛОГІЇ

Досліджуваний матеріал Допустимі м/о Збудники гнійно-запальних захворювань Ступінь зростання
Виділення з носу Staphylococcus epidermidis
Streptococcus viridans
Staphylococcus aureus
Staphylococcus haemolyticus
Streptococcus pyogenes
Streptococcus pneumoniae
Pseudomonas aeruginosa
Escherichia coli
p. Enterobacetr
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Corynebacterium
p. Actinomyces
p. Neisseria
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контамінація або носійство
III, IV – етіологічна роль збудника
Виділення з зеву Staphylococcus epidermidis
Streptococcus viridans
Staphylococcus aureus
Staphylococcus haemolyticus
Streptococcus pyogenes
Streptococcus pneumoniae
Pseudomonas aeruginosa
Escherichia coli
p. Enterobacetr
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Corynebacterium
p. Neisseria
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контаминация или носительство
III, IV – етіологічна роль збудника
Мокрота Staphylococcus epidermidis
Streptococcus viridans
Staphylococcus aureus
Staphylococcus haemolyticus
Streptococcus pyogenes
Streptococcus pneumoniae
Pseudomonas aeruginosa
Escherichia coli
p. Enterobacetr
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Corynebacterium
p. Actinomyces
p. Neisseria
I - 102 КОЕ/мл
II – 103 КОЕ/мл
III – 104 КОЕ/мл
IV - 105 - 106 КОЕ/мл
I –контамінація
II, III, IV – етіологічна роль збудника
Виділення з очей Staphylococcus epidermidis
Corynebacterium xerosis
Corynebacterium pseudodiphteriticum
(оденичні колонії)
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis
Neisseria gonorrhoeae
Corynebacteriumn diphteritiae
Streptococcus pyogenes
Streptococcus viridans
Staphylococcus haemolyticus
Pseudomonas aeruginosa
Escherichia coli
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Aspergillus

Збудники тільки запалень коньюктиви:
Haemophilusaegypticus
Moraxella lacunata
Branhamella catarrhalis
I- 102КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I –контамінація
II, III, IV – етіологічна роль збудника
Виділення з вух
Зовнішнє вухо
Staphylococcus epidermidis
Corynebacterium pseudodiphteriticum
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis
Streptococcus pyogenes
Streptococcus viridans
Staphylococcus haemolyticus
Escherichia coli

При хронічній інфекції:
p. Enterobacter
р. Pseudomonas
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Corynebacterium
p. Actinomyces
p. Aspergillus
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
Виділення з вух середнє і внутрішнє вухо М/о відсутні Staphylococcus epidermidis Corynebacterium pseudodiphteriticum
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis
Streptococcus pyogenes
Streptococcus viridans
Staphylococcus haemolyticus
Escherichia coli

При хронічній інфекції:
p. Enterobacter
р. Pseudomonas
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
p. Corynebacterium
p. Actinomyces
p. Aspergillus
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
Моча Стерильна
Після проходження через сечівник може виявлятися в нормі:
Staphylococcusepidermidis
p. Enterococcus
Escherichia coli p. Enterobacter
p. Enterococcus
Pseudomonas aeruginosa
p. Proteus
р.Klebsiella
р. Citrobacter
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis (> II ст.р.)
Streptococcus pyogenes
p. Mycoplasma
p. Ureaplasma
p. Candida
I - 103 КОЕ/мл
II – 3x103-5x103 КОЕ/мл
III – 104– 5x104 КОЕ/мл
IV - 105 - 106 КОЕ/мл
I –контамінація
II – дослідження слід повторити
III, IV – етіологічна роль збудника

при низькій питомій вазі, рН< 5 , лейкоцитозі, поганому відтоку сечі - може спостерігатися низька ступінь бактеіріуріі, при наявним захворюванні, необхідно визначити вид мікроорганізмів
Pseudomonas aeruginosa
p. Proteus
р.Klebsiella
р. Citrobacter
Escherichiacoli- найчастіше викликають уроинфекції
Монокультура-гострий запальний процес
Асоціації - при хронічній (часто низький ступінь бактеріурії)
Уретра Staphylococcus epidermidis
p. Enterococcus
сем. Enterobacteriaceae
Corynebacterium
Escherichia coli
p. Enterobacter
p. Enterococcus
Pseudomonas aeruginosa
p. Proteus
р.Klebsiella
р. Citrobacter
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis (> II ст.р.)
Streptococcuspyogenes
p. Candida

На спеціальних елективних середовищах:
p. Mycoplasma
p. Ureaplasma

Патогенні м/о (у посіві не визначаються):
Neisseria gonorrhoeae
Micobacterium tuberculosis
Treponema pallida
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контамінація або носійство
III, IV – етіологічна роль збудника
Кров Стерильна Сепсис і бактеріімію можуть викликати всі м / о патогенні і умовно-патогенні:
Staphylococcus aureus
Staphylococcus epidermidis
Neisseria gonorrhoeae
Corynebacteriumn diphteritiae
Streptococcus pyogenes
Streptococcus viridans
Staphylococcus haemolyticus
Pseudomonas aeruginosa
Escherichia coli
p. Enterobacter
р.Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
Ступінь не визначається
Жовч Стерильна Escherichia coli
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Enterococcus
Clostridium perfringens
(Staphylococcusaureus– свідчить про печінковий або діафрагмальний абсцес)
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контамінація або носійство
III, IV – етіологічна роль збудника
Сперма Стерильна Escherichia coli
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Enterococcus
Clostridium perfringens
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контамінація або носійство
III, IV – етіологічна роль збудника
Жіночі статеві органи Піхву: в нормі
у новонароджених-молочнокислі бактерії, які витісняються Staphylococcus epidermidis до статевого дозрівання

В менопаузі Staphylococcus epidermidis

В репродуктивному віці – Lactobacillus, Peptostreptococcus, Corynebacterium

( у багатьох здорових жінок можна виявити
Escherichiacoli
р.Streptococcus
Staphylococcusaureus
p. Mycoplasma
p. Ureaplasma

у низькому ступені зростання (I ст. р.)!!!!
Цервікальний канал: стерильний

Порожнину і придатки матки: стерильныВ слизисто-гнійної пробці піхви у великій кількості є молочнокислі бактерії ( в посіві не визначаються)!!!!
Escherichia coli
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Enterococcus
Clostridium perfringens
p. Enterobacter
р. Klebsiella
р. Citrobacter
p. Proteus
p. Candida
I - 102 КОЕ
II – 103КОЕ
III – 104 КОЕ
IV- 105 - 106 КОЕ
I,II–контамінація або носійство
III, IV – етіологічна роль збудника

Література: Наказ № 535 від 22.04.1985 р., Наказ МОЗ № 234 від 10.05.2007 р.