Індекс HOMA

Індекс HOMA

Індекс HOMA - найбільш простий метод оцінки резистентності до інсуліну (формула: глюкоза натще (ммоль / л) х інсулін натще (мкОД / мл) / 22,5).

При підвищенні рівня глюкози або інсуліну натще індекс HOMA, відповідно, зростає. В оцінці ризику розвитку цукрового діабету в групі людей з рівнем глюкози нижче 7 ммоль / л HOMA більш інформативний, ніж самі по собі глюкоза або інсулін натще

            Інсулінорезистентність являє собою порушення метаболічної відповіді на ендогенний або екзогенний інсулін. Даний стан призводить до підвищеної концентрації інсуліну в плазмі крові, в порівнянні з фізіологічними значеннями для наявної концентрації глюкози.

Дане поняття застосовується до всіх фізіологічнхм ефектів інсуліну, його впливу на білковий, жировий обмін, стан ендотелію судин. Резистентність може розвинутися як до одного з ефектів інсуліну незалежно від інших, так і комплексно.

Показання для призначення аналізу

 • за наявності ожиріння;
 •  
 • якщо пацієнт страждає від метаболічного синдрому;
 • при порушеному вуглеводному і жировому обміні;
 • для оцінки ефективності проведеної терапії інсулінорезистентності;
 • при діагностиці синдрому полікістозних яєчників.

Причини розвитку захворювання

Резистентність до інсуліну починає розвиватися за умови впливу наступних факторів:

 1. Гормональний збій в організмі.
 2. Надлишкова маса тіла.
 3. Спадкова схильність.
 4. Застосування деяких медикаментозних засобів.
 5. Незбалансований раціон, зокрема, зловживання вуглеводами.

Це далеко не весь перелік причин розвитку такого захворювання як інсулінорезистентність. У пацієнтів, які зловживають алкоголем, також часто спостерігається такий стан. Крім того, дана патологія супроводжує хвороби щитовидної залози, синдром Іценко-Кушинга, полікістоз яєчників, феохромоцитому. У деяких випадках інсулінорезистентність діагностується у представниць прекрасної статі в період вагітності.

Правила підготовки пацієнта

 Вранці  натщесерце, через 8-12 годин періоду голодування.

Матеріал: сироватка або плазма крові