Гомоцистеїн

Гомоцистеїн

Гомоцистеїн - амінокислота, що входить до складу плазми крові та є лабораторним маркером таких захворювань, як остеопороз, інсульт, хвороба Альцгеймера і серцево-судинні патології.

       Гомоцистеїн є сірковмісною амінокислотою, що утворюється в результаті метаболізму метіоніну і цистеїну. Метіонін - одна з 11 незамінних кислот, які організм не здатний синтезувати самостійно, а отримує тільки з їжею.              Цистеїн - амінокислота, важлива в процесі формування шкірних тканин, також має значення в процесах детоксикації організму і травленні. Цистеїн є одним з найсильніших антиоксидантів.

       Утворений в результаті обміну цистеїну і метіоніну гомоцистеїн, зазвичай виявляється в незначних концентраціях, трансформуючись в продукти обміну за участю вітамінів В6, В12 і фолієвої кислоти. Їх дефіцит в організмі може бути однією з причин підвищеного рівня гомоцистеїну.

       Також підвищений рівень гомоцистеїну спостерігається при рідкісному спадковому захворюванні гомоцистеінурії, за якої організм не здатний розщеплювати метіонін і гомоцистеїн. Поступово накопичуючись в організмі, вони ведуть до розвитку тромбозів, атеросклерозу, затримок в розумовому розвитку, епілепсії та ін.

        Високі концентрації гомоцистеїну в клітинах ведуть до пошкодження кровоносних судин (атеросклерозу) і формування кров'яних згустків (підвищується ризик тромбозів).

Рівень гомоцистеїну поступово зростає з віком, перш за все у пацієнтів, що палять. У жінок концентрація гомоцистеїну починає зростати з настанням менопаузи, ймовірно внаслідок зниження секреції естрогенів.

Покази до призначення

  • підозра на дефіцит вітамінів В6, В12 і фолієвої кислоти;
  • ознаки гомоцистеінурії у дитини (зміщення очних лінз, висока і худе статура, аномалії скелета, остеопороз, серцево-судинні захворювання);
  • обстеження пацієнтів з групи високого ризику розвитку інсульту або інфаркту;
  • скринінгове обстеження пацієнтів з сімейною схильністю до кардіологічних патологій.

Значення результатів

Концентрація гомоцистеїну вимірюється в мікромоль на літр (мкмоль/л, μmol/L). Так як рівень гомоцистеїну змінюється з віком, різні і референтні значення, що є нормою, для більшості здорових людей.

Для дітей у віці до 15 років нормальною є концентрація до 10 μmol/L, для дорослих у віці до 65 років - до 15 μmol/L, а для літніх людей (старше 65 років) - до 20 μmol/L. У вагітних жінок нормою є знижений рівень гомоцистеїну - до 10 μmol/L.

Правила підготовки пацієнта:

Аналіз здається натщесерце (не їсти 8 годин, пити можна тільки чисту воду без газу), при цьому за добу до забору крові потрібно відмовитися від жирної їжі. Палити заборонено за 30 хвилин до взяття зразка крові.

 Матеріал: сироватка або плазма крові