Мідь

Мідь

Мідь – один із найважливіших мінералів, природно присутній у деяких продуктах харчування і доступний як дієтична добавка.  Вона є кофактором для ферментів (відомих як “купроензими”), що беруть участь у виробництві енергії, метаболізмі заліза, активації нейропептидів, синтезі сполучної тканини та синтезі нейротрансмітерів. Одним із поширених купроензимів є церулоплазмін, який відіграє важливу роль у метаболізмі заліза і переносить понад 95% загальної кількості міді у плазмі здорової людини.

 Мідь також бере участь у багатьох фізіологічних процесах, таких як ангіогенез,  нейрогуморальний гомеостаз і регулювання експресії генів, розвитку головного мозку, пігментація шкіри та функціонування імунної системи.  Крім того, захист від пошкодження вільними кисневими радикалами в основному залежить від мідьвмісних супероксиддисмутаз

Купрум-залежний фермент, цитохром с оксидаза, відіграє вирішальну роль у виробництві клітинної енергії.  Каталізуючи відновлення молекулярного кисню (O2) до води (H2O), цитохром c оксидаза генерує електричний градієнт, який використовується мітохондріями для створення життєво важливої ​​енергії АТФ.

Мідь: харчові джерела

За єдиним винятком креветок і молюсків, велика кількість джерел харчової міді – серед рослинної їжі.  Вони різноманітні та походять із багатьох різних груп харчових продуктів.

Так, наприклад, кунжут, кешью та соєві продукти є непоганими продуктами для поповнення запасу міді в організмі: будь-який із цих трьох продуктів дозволить поповнити щонайменше три чверті вашої щоденної потреби в міді.  Гриби шиїтаке також є чудовим джерелом міді та забезпечать від 40 до 75% вашої щоденної потреби.

Багато міді і в таких складових раціону, як листяна зелень, включаючи ріпу, шпинат, капусту та гірчицю.  Не слід забувати також про кабачки і спаржу.

Хороші джерела міді включають багато бобових, цільнозернові, горіхи та насіння.  Наприклад, насіння льону, волоські горіхи та квасоля гарбанзо.

Поєднання рецептів на основі зерна чи бобових з чудовим рослинним джерелом міді може дуже легко забезпечити всю добову потребу в цьому мінералі.

На всмоктування міді сильно впливає кількість міді в раціоні;  біодоступність її коливається від 75% від усієї спожитої міді, коли раціон містить лише 400 мкг / добу до 12%, коли в раціоні міститься7,5 мг / добу.

Зберігання продуктів не суттєво впливає на їх вміст міді.  Як і інші мінерали, мідь залишатиметься доступною у  їжі, якщо вона належним чином зберігається протягом рекомендованих періодів часу.

Переробка цільних зерен в рафіновані шляхом видалення зовнішніх шарів значно зменшить вміст міді.  Наприклад, рафіноване біле борошно має менше половини вмісту міді в цілому зерні пшениці.

 

 

Норма міді в крові

Показники міді в крові, що вважаються нормальними, відрізняються в залежності від статі. Так референтними значеннями для чоловіків є 11-22 ммоль/л, тоді як для жінок допустимий більш високий показник - 12,9-24,4 ммоль/л.

Підвищення рівня міді в сечі може свідчити про хворобу Менкеса та хворобу Вільсона-Коновалова, гостре або хронічне отруєння міддю, біліарний цироз, гепатит, нефротичний синдром, хворобу Альцгеймера, пелагру, , голодуванні, лікування хвороби Вільсона-Коновалова та отруєння міддю. Патологічний зростання рівня міді в крові можливий при біліарному цирозі, хворобах крові, хронічних запальних хворобах, і інфекційних ураженнях. Інфаркти, інсульти, хвороби щитоподібної залози, травми і пухлини також провокують зростання показника. Крім того, рівень міді зростає під час вагітності та у людей похилого віку - це варіант норми.

Зниження концентрації міді спостерігається при дефіциті міді та хворобі Мендеса.  нефротичний синдром, набряки .

 Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові