Проба Амбурже

Проба Амбурже

Проба Амбурже - це один з видів аналізу сечі. Метод Амбурже спрямований на виявлення кількості кров'яних тел в біологічному матеріалі. Основна мета аналізу полягає в діагностуванні ниркових захворювань. Лікарям проба Амбурже допомагає визначити, яка саме ниркова хвороба спричинила появу виділених елементів крові в сечі.

На дослідження відправляють пацієнтів з підозрою на хронічний пієлонефрит або гломерулонефрит. Обидва захворювання є наслідком запалення нирок, і у важкій стадії можуть перейти на хронічну основу. На ранньому етапі розвитку захворювання сечовивідних шляхів вкрай важливо отримати достовірні результати досліджень. По аналізах лікаря буде легше призначити лікування.

Проба грунтується на кількісному аналізі формених елементів в сечі. Аналіз проводиться в центрифузі і камері, підраховує число кров'яних тел. Тому він вкрай точний і багато пацієнтів своєчасно дізнаються про свої захворювання ще на стадії їх формування.

ПОКАЗАННЯ ДО ПРИЗНАЧЕННЯ АНАЛІЗУ

Наступний ряд симптомів вказує на можливе захворювання нирок і сечостатевої системи:

  • Температура тіла вище норми.
  • Постійне почуття нудоти, що переходить в блювоту.
  • Болі в попереку.
  • Набряк кінцівок. Для визначення ступеня набряку застосовується бідігітальная пальпація.
  • Ранкове сечовипускання без великої кількості сечі і часті позиви в туалет.

ПЕРЕВАГИ ПРОБИ

Основною перевагою проби є те, що аналіз вкрай точний в порівнянні з іншими дослідженнями біологічного матеріалу. Тест вкрай чутливий і показує навіть слабке, тільки проявляє себе захворювання нирок. Аналіз допомагає своєчасно дізнатися про існування хвороби і скорегувати лікування.

 

З результатами аналізу можна точно ідентифікувати хвороба пацієнта. Проба ідеально підійде для ранньої діагностики захворювань у дітей молодшого-дошкільного віку. Для дітей в цей період вкрай важливо відразу визначити захворювання.

НЕДОЛІКИ ПРОБИ

Однак, тест абсолютно протипоказаний онкохворим і лежачим пацієнтам. Проблема в методі. Отримання точних результатів вимагає від людини обмежити питво, і не опорожняться протягом трьох годин. Для тяжкохворих і пацієнтів, у яких вже настала запущена стадія хвороби, це майже неможливо. Також варто врахувати, що проба - це загальне дослідження нирок.

Якщо тільки одна нирка піддасться захворювання, цей тест не зможе визначити, яка саме. Результат покаже менш запущену ступінь хвороби за рахунок того, що перевіряються одночасно дві нирки. Через неможливість застосування даного методу до односторонніх захворювань сечостатевої системи проба Амбурже стає менш ефективною

Люди із захворюванням передміхурової залози не здатні якісно зібрати біосубстратами, невелика кількість урини залишається в організмі. Вкрай важливим є нормальний відтік сечі для отримання достатньої кількості біоматеріалів.

ПРОБА АМБУРЖЕ: ПРИЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ОБСТЕЖЕННЯ

Використовуючи метод Амбурже, лікарі можуть за кількісними значеннями крові в урине діагностувати стан нирок. Аналіз дозволяє дуже точно відрізнити пієлонефрит від гломерулонефриту. Співвідношення лейкоцитів і еритроцитів методом Амбурже проводиться за одну хвилину. Призначають даний метод, людям які звертаються до лікаря з такими симптомами:

  • Підвищення температури тіла.
  • Озноб, блювота.
  • Біль в боці або поперекової області.
  • Набряклість кінцівок.
  • Часті позиви до сечовипускання.

Ці симптоми явно свідчать про проблеми в сечостатевій сфері, і щоб поставити більш точний діагноз і виявити причину захворювання, використовують метод Амбурже. Але для достовірного і інформативного результату, потрібно правильно підготуватися до забору матеріалу.

А також в аналізі не допускаються помилки при підрахунку мікроорганізмів, так як це позначається на діагнозі дуже негативно. Незважаючи на те, що цей метод дуже точний, він має ряд недоліків, які варто враховувати.

 

Процес здачі аналізу сечі за пробою Амбурже багатоступінчастий, і підготовка до нього йде протягом трьох днів. Це робиться для максимальної точності результатів, так як проба вкрай чутлива до мікроорганізмів і іншими подразників в сечі.

ПІДГОТОВКА ДО АНАЛІЗУ

Спосіб збору порції урини прояснить лікуючий лікар. Підготовка до аналізу сечі по Амбурже відбувається наступним чином:

  • За добу до здачі необхідно обмежити себе у вживанні рідин.
  • У ніч перед здачею проби також забороняється пити.
  • Не варто штучно створювати позиви в туалет за допомогою сечогінних препаратів. Ліки можуть вплинути на результати дослідження.
  • Рідини з високим вмістом кофеїну і барвників рекомендується виключити. До цієї категорії відноситься кави, соки, алкоголь.
  • Не можна вживати гостру і кислу їжу протягом 24 годин. Сіль також виключена з раціону на період здачі аналізу.
  • Під час менструації не варто здавати пробу Амбурже, так як це призведе до неточних результатів.

Перед усіма аналізами урини необхідно ретельно мити статеві органи, здача цього аналізу не виняток.

Необхідно придбати стерильну ємність для збору біоматеріалу.

ІНТЕРПРЕТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ПРОБИ АМБУРЖЕ

Після проведення підрахунку хворому видається результат аналізу. Підсумкові цифри будуть показувати кількість лейкоцитів і еритроцитів, які осіли за одну хвилину.

Лаборанти підраховують кількість клітин в 1 мкл осаду сечі. У разі проведення аналізу в камері для підрахунку клітин Горячева або Бюркера, кількісне співвідношення вираховується за такою формулою:

x = H / 0,9

Н - це кількість клітин в камері (окремо вважаються лейкоцити і еритроцити). Число 0,9 відповідає за обсяг камери. Залежно від камери і її обсягу і буде змінюватися формула. Але завжди залишається незмінним той факт, що кількість клітин ділиться на загальний обсяг.

Число формених елементів крові в сечі вираховується за такою формулою:

A = x * (1000 * V) / (S * Т)

А - відповідає за число клітин, які виділилися в сечі за хвилину обертання в центрифузі.

Х - результат, отриманий з попередньої формули.

1 000 - обсяг осаду в кубічних міліметрах.

V - загальний обсяг осаду сечі, яка була виділена за 3 години.

S - відповідає за те, скільки мл біоматеріалу знаходиться в центрифузі.

T - час збору сечі.

НОРМАЛЬНІ РЕЗУЛЬТАТИ АНАЛІЗУ

Нормою вважається показник 1 000 для еритроцитів і 2 000 для лейкоцитів. Значення може варіюватися. Однак, сильне перевищення норми буде говорити про серйозне захворювання нирок. Інший варіант причини поганого результату - це не дотримані всі правила збору аналізів для проби. При виражених симптомах і підозрі хвороби сечостатевої системи результат необхідно буде закріпити додатковими дослідженнями.

Аналізи, відповідні нормі, свідчать про здоровому організмі. У тому випадку, якщо скарги на симптоми сечостатевих хвороб зберігаються, то проводиться другий обстеження і призначаються більш цілеспрямовані аналізи.

ВІДХИЛЕННЯ ВІД НОРМИ

Підвищений вміст формених тел говорить про розвиток захворювання нирок. Значення лейкоцитів і еритроцитів допоможе лікарям визначити, чим саме хворий пацієнт.

ЕРИТРОЦИТИ В ПРОБІ АМБУРЖЕ ПОЗА НОРМОЮ

Підвищений вміст еритроцитів в сечі і високий показник цих кров'яних тіл, які осіли в хвилину, говорить про те, що хворий страждає від гломерулонефриту. Гломерулонефрит - це гостре запалення нирок, який переходить на інші органи при запущеній стадії хвороби

ЛЕЙКОЦИТИ В ПРОБІ АМБУРЖЕ ПОЗА НОРМОЮ

Підвищена кількість лейкоцитів говорить про таке захворювання, як пієлонефрит. Бактеріальне захворювання, яке вражає канальці нирок.

Запалення проявляється болем в попереку і частими підвищеннями температури тіла без видимої на те причини. Основна група ризику захворювання - це жінки від 50 років.

Досліджуваний біоматеріал: Середня порція ранкової сечі (в стерильному контейнері)