Загальна залізозв’язуюча здатність сироватки крові (ЗЗЗС)

Загальна залізозв’язуюча здатність сироватки крові (ЗЗЗС)

Загальна залізозв’язуюча здатність сироватки крові (ЗЗЗС) представляє суму сироваткового заліза та НЗЗС (ЛЗЗС). Визначення ЗЗЗС і НЗЗС (ЛЗЗС) сироватки крові використовується в діагностиці анемій.

         Залізозв’язуюча здатність сироватки змінюється при порушеннях метаболізму заліза. При залізодефіцитній анемії ЗЗЗС та НЗЗС зростають, а насичення трансферину залізом знижується до 15% і вище. Низькі значення сироваткового заліза, що поєднуються з низькими значеннями ЗЗЗС і НЗЗС, характерні для анемії, пов’язаної з хронічними захворюваннями, злоякісними пухлинами, інфекціями (для диференціальної діагностики анемій у цих випадках важливо також визначення веритину). Замість визначення залізозв’язуючої здатності сироватки в тих самих цілях може бути використане визначення вмісту в сироватці трансферину.

Для тесту здійснюється забір крові з вени, аналізується сироватка. Якщо отримані результати, що перевищують норму, можна припустити недостатній вміст заліза, що типово для залізодефіцитної анемії: за наявності захворювання в сироватці зв’язується занадто багато Fe. Також причиною може служити гострий гепатит, вагітність на пізніх термінах, тривалий прийом препаратів, що містять залізо, оральних контрацептивів.

      Знижений щодо норми показник свідчить про зростання концентрації сироваткового заліза, такий стан буває при надмірному депонуванні Fe (наприклад, через гіперхромну анемію), або при зараженні інфекційними захворюваннями, наявності злоякісних пухлин, нефротичному синдромі, голодуванні.

Показання для призначення аналізу

з метою диференціальної діагностики анемій;

при симптомах гемохроматоза;

якщо у пацієнта є важкі хронічні захворювання;

за наявності крововтрат;

при системних захворюваннях, що вражають сполучні тканини.

Референсні значення:

      Чоловіки — 47,0-70,0 мкмоль / л

      Жінки — 38,0-61,0 мкмоль / л

 

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові