Спермограма

Спермограма

Спермограма - аналіз еякулята (секрету чоловічих статевих залоз), що використовується для оцінки здатності до зачаття, а також виявлення урологічних захворювань (простатит, варикоцеле тощо) у чоловіків.

Спермограма – це дослідження еякуляту, при якому аналізуються кількісні та якісні показники сперми, що дають при визначенні плану лікування безпліддя можливість оцінити фертильність (плодовитість) чоловіка та виявити запальні захворювання статевої сфери.

Спермограма залежить від впливу зовнішніх та внутрішніх несприятливих чинників. Якість сперми суттєво погіршується під впливом алкоголю, нікотину, професійних шкідливостей, психологічних стресів, при нервовому та загальному перевтомленні, гострих та хронічних захворюваннях.

Загальний аналіз сперми заснований на її макроскопічному і мікроскопічному вивченні. Спермограма включає в себе фізичні дані (обсяг, колір, рН, в'язкість, швидкість скраплення і т.д.), кількісні характеристики (концентрація сперматозоїдів, їх активність), морфологію статевих клітин (вміст нормальних форм, з патологією), наявність аглютинації і клітин сперматогенезу, а також зміст формених клітин крові, наявність слизу, бактерій, грибків.

Інтерпретація результатів:

Час розрідження еякулята

Якщо розрідження затягується або не наступає зовсім, це може свідчити про порушення в роботі передміхурової залози і веде до порушення руху сперматозоїдів. Аналіз нерозрідженої сперми може привести до помилок у визначенні концентрації і рухливості сперматозоїдів.

В'язкість

Нормальна в'язкість не виключає наявності патології. Підвищена відзначається у 30-50% обстежуваних і може бути фактором зниження рухливості руху сперматозоїдів, що призводить до зниження запліднюючої здатності еякуляту.

Запах

Відзначається зниження специфічного запаху сперми (аж до зникнення) при закупорці вивідних проток передміхурової залози, атрофії простати, після простатектомії. При гнійно-запальних процесах в простаті виникає гнильний запах (результат життєдіяльності мікроорганізмів).

Колір еякуляту

В даний час колір, як і запах еякулята, не несе важливої діагностичного значення, і Всесвітня Організація Охорони здоров'я не рекомендує фіксувати цей параметр в стандартній спермограмі. Виняток становить лише еякулят "рожевого" кольору, що свідчить про гемоспермія - підвищеному вмісті еритроцитів в спермі.

Реакція (pH)

Зміна цього показника в ту чи іншу сторону від норми, якщо немає інших відхилень, не може свідчити про якісь порушення - використовується тільки як додатковий фактор: збільшення pH при підвищеному вмісті округлих клітин і нерозрідженій спермі спостерігається при інфекційному процесі; зниження pH при азооспермії спостерігається при обструктивному ураженні (закупорка сім'явиносних проток або їх відсутність). Різко лужна реакція спостерігається при патології передміхурової залози.

Кількість сперматозоїдів

Один з важливих чинників оцінки фертильності - оцінюється кількість в 1 мілілітрі і загальному обсязі сперми.

Рухливість сперматозоїдів

Рухливість сперматозоїдів важлива не менш їхньої кількості. Прийнято розділяти сперматозоїди, в залежності від ступеня рухливості і характеру руху, на 4 категорії рухливості (A, B, C і D). В еякуляті завжди присутні всі категорії рухливості. Зазвичай найбільше нерухомих сперматозоїдів категорії D (від 40% до 60%). Також зазвичай багато швидких прямолінійних сперміїв категорії А (40-60%). Це здорові "молоді" сперматозоїди, недавно сформувалися в яєчках. Непрогресивно-рухливих сперматозоїдів категорії В зазвичай 10-15%, це, як правило, сперматозоїди з порушеннями будови шийки і джгутики, або "старіючі". Також зазвичай мало сперматозоїдів повільних, з прямим рухом категорії С (5-15%). У нормальній фертильній спермі прогресивно-рухливих сперматозоїдів (A + B) має бути не менше половини, або швидких прогресивно-рухомих (A) не менше чверті.

Морфологія сперматозоїдів

Проводиться оцінка відсотка нормальних і патологічних форм сперматозоїдів як ключового фактора в забезпеченні не тільки фертильності сперми, а й забезпеченні здоров'я майбутньої дитини. Динаміка норм спермограми у світі за останні десятиліття показує зниження вимог до відсотка нормальних морфологічних форм при оцінці фертильності сперми - згідно так званим «суворим» критеріям Крюгера, відсоток нормальних сперматозоїдів повинен бути понад 14% (нормальний / фертильний тип).

Життєздатність сперматозоїдів

Під життєздатністю мається на увазі частка (у відсотках) «живих» сперматозоїдів, які визначаються по виключенню барвника (забарвлення по Блюму). Життєздатність слід визначати тільки в тому випадку, якщо відсоток нерухомих сперматозоїдів перевищує 50%. Оцінка життєздатності може служити контролем точності оцінки рухливості сперматозоїдів, оскільки відсоток мертвих клітин не повинен перевищувати відсотка нерухомих сперматозоїдів.

Коли призначають?

перед плануванням вагітності, якщо лікар підозрює, що можуть бути проблеми із зачаттям (наприклад, наявність перенесеного вірусного паротиту в анамнезі);

при обстеженні безплідної пари;

в рамках підготовки до використання допоміжних репродуктивних технологій (наприклад, ЕКО);

після використання хірургічних методів контрацепції (вазектомії) з метою контролю їх ефективності;

після хірургічного втручання, що впливає на сперматогенез (наприклад, після операції при варикоцеле);

при підозрі у пацієнта урологічного захворювання;

після терапевтичного лікування для контролю ефективності.

Рекомендації:

Оскільки результати аналізу сперми можуть варіюватися, остаточні висновки можуть бути зроблені тільки після двох або трьох досліджень. Але в ряді випадків можуть відразу знадобитися додаткове обстеження і лікування (наприклад, при підозрі на інфекцію).

Досліджуваний матеріал:  еякулят