Другий скринінг

Другий скринінг

Другий скринінг

Другий комплексний скринінг при вагітності виконується з 18 по 21 тиждень. Це дослідження має на увазі «потрійний» або «четверний тест». Виконується він так само, як і в першому триместрі – жінка здає біохімічний аналіз венозної крові.

Але, другий скринінг передбачає використання результатів аналізу для визначення трьох або рідше чотирьох показників:

  1. Вільної бета-субодиниці ХГЛ;
  2. Альфа-фетопротеїну;
  3. Вільного естріолу;
  4. Четверного тесту – інгибіну А.

Збільшений рівень b-ХГЛ говорить про те, що реальний термін вагітності визначений неправильно, або вагітність багатоплідна, а також підтверджує ризики розвитку плода з патологіями, генетичними порушеннями.

Підвищені показники рівня АПФ говорять про наявність у плода некрозу печінки, розвитку багатоплідної вагітності, можливих порушень у розвитку нервової трубки, патології нирок у дитини, наявності пупкової грижі, що не зрощення черевної стінки у не народженої дитини, можливі й інші аномалії розвитку.

Якщо за результатами аналізу АПФ низький, то це може означати, що у плода затримка в розвитку, плід загинув, мається міхурово занесення замість ембріона, у плода ризик виникнення синдрому Дауна або синдрому Едвардса, в аналізах це виглядає як трисомія вісімнадцять і трисомія двадцять один. Або існує велика загроза викидня. Знижений рівень АПФ також може означати, що термін вагітності встановлений невірно і у вагітності менше тижнів.

Норма гормону естріолу дуже важлива для повноцінної вагітності. У випадку, якщо результати аналізу на рівень естріолу показують менше норми, то це означає що існує загроза викидня або передчасних пологів, синдром Дауна у дитини, гіпоплазія надниркових залоз у дитини, аенцефалія, що означає, що відбулося порушення формування нервової трубки і у плода повністю або частково відсутні тканини головного мозку. А також це може означати, що має місце фетоплацентарна недостатність, яка проявляється у порушеннях у жінки, плода або в плаценті, порушення ці діють негативно на взаємозв’язок організму матері і дитини. На тлі цих порушень можуть відбутися: Гіпоксія плода; Відшарування плаценти; Гестоз та інші серйозні ускладнення.

Крім того, рівень естріолу може бути знижений через захворювання печінки і нирок у жінки, багатоплідної вагітності, або вагітна приймала гормональні препарати. Аналізи на всі три гормони найкраще здавати відразу в один день з УЗД, такий комплекс обстеження крові називається потрійний тест, тільки правильне дотримання умов здачі та обробки аналізів дає максимально правильний результат.

Розрахунки здійснюються комп’ютерною програмою, потім аналізуються лікарем, який при цьому враховує безліч індивідуальних параметрів (раса, до якої належить вагітна і батько дитини; наявність хронічних, у тому числі запальних захворювань; кількість ембріонів; маса тіла жінки, наявність або відсутність шкідливих звичок). Саме такі вторинні фактори можуть вплинути на зміну значень досліджуваних показників.

Для максимальної достовірності результати, обов’язково порівнюються з даними пренатального скринінгу в першому триместрі. І крім біохімічного аналізу також проводиться УЗД, на якому дивляться вже сформовані органи малюка.

Якщо за результатами першого та другого скринінгів виявляються відхилення в розвитку малюка, то жінці можуть запропонувати повторні дослідження або направлять на консультацію до фахівця-генетика.

Правила підготовки пацієнта

     Вранці  натщесерце, через 8-12 годин періоду голодування. Перед забором крові необхідний повний фізичний та емоційний спокій (посидіти не менш, ніж 30 хвилин).

 

Матеріал: сироватка або плазма крові