Панкреатична еластаза

Панкреатична еластаза

Панкреатична еластаза – фермент, що продукується підшлунковою залозою і приймає участь у розщепленні білків при їхньому перетравлюванні. Цей компонент бере активну участь в процесі розщеплення білкових складових до амінокислоти.
Ефективність ферменту визначається двома напрямками – внутрішньосекреторний – виробництво інсуліну і корекція вуглеводного обміну, зовнішньосекреторний – участь в травному процесі.
За допомогою проток органу травної системи панкреатична еластаза потрапляє в тонкий кишечник. Якщо порушена функціональність 12-палої кишки, то концентрація ферменту знижується.
Рівень еластаза є стандартним маркером, що допомагає визначити недостатню внешнесекреторну функцію підшлункової залози. Найчастіше це дослідження проводиться поряд з іншими методами діагностиками – копрограма при панкреатиті, визначення загальної амілази. В підшлунковій залозі панкреатична еластаза неактивна, а потрапляючи в кишечник активується і виконує свою роль в травленні. При панкреатиті еластаза може надходити в кров і кишечник у підвищених кількостях.

Панкреатична еластаза не розщеплюється в кишечнику, тому дослідження її вмісту в калі є важливим показником здоров'я підшлункової залози. Навіть якщо з м'ясною їжею в кишечник надходить еластаза тваринного походження, на результат аналізу вона не впливає.

У немовлят вміст панкреатичному еластази незначний, вона досягає рівня дорослих через два тижні після народження. При підозрі на муковісцидоз дослідження калу на еластазу є обов'язковим.

Показання для призначення аналізу

  • новоутворення в підшлунковій залозі;
  • підозра на муковісцидоз;
  • хронічний панкреатит;
  • травматичні ураження підшлункової залози;
  • клінічні ознаки порушення травлення;
  • наявність цукрового діабету I та II типу.

Референсні значення:

  • більше 200 мкг еластази на 1 г калу — нормальні значення
  • 100 — 200 мкг еластази на 1 г калу — помірна форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози
  • менше 100  мкг еластази на  1 г калу —  важка форма недостатності екзокринної функції підшлункової залози

Правила підготовки до аналізу

Дотримання дієти не є обов’язковою умовою для здачі біоматеріалу. Перед процедурою слід помочитися, щоб виключити потрапляння сечі в кал. Необхідно придбати стерильну ємність з герметичною кришкою, в яку за допомогою ложечки, що входить у комплект збирається кал після природної дефекації. Обсяг повинен становити не більше третини контейнера. Доставити ємкість у лабораторію потрібно в день збору калу, а до моменту транспортування вона повинна зберігатися в холодильнику.

 

Матеріал для дослідження:   Кал