Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ)

Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ)

Ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) – представник однієї з п’яти основних груп ліпопротеїнів. Ліпопротеїни – сполуки, призначенням яких є транспортування ліпідів (жиророзчинних сполук: холестерину, фосфоліпідів та тригліцеридів) в середовищах організму, основою яких є вода, тобто в крові, лімфі і т.д. Вони являють собою сферичну частинку, яка має зовнішню оболонку, утворену фосфоліпідами та холестерином. Ця сфера скріплюється та стабілізується білками – аполіпопротеїнами (апоА1, апоВ, апо(а) і т.д.). Крім стабілізації, аполіпопротеїни виконують роль міток, які повідомляють клітинам про переміщення жирів і про тип ліпопротеїну.

Ліпопротеїни розділяють на декілька груп, залежно від щільності (правильніше – густини) та розміру частинки. Серед них ліпопротеїни високої щільності є найменшими за розміром та найбільшими за густиною. На одну частинку припадає приблизно 80-100 білкових молекул та декілька сотень молекул жирів . Окрім того, відносно інших ліпопротеїнів вони містять найбільше білків і фосфоліпідів та найменше тригліцеридів. Основним білком ЛПВЩ є аполіпопротеїн А1.

ільшість ліпопротеїнів доставляють жири до клітин. На відміну від них, ліпопротеїни високої щільності видаляють жирові молекули, якщо наявна така потреба. Їх підрозділяють на 5 підгруп, від менших до більших за розмірами. Чим більша часточка ЛПВЩ, тим ефективніше вона видаляє холестерин.

Збільшення концентрації ЛПВЩ в крові напряму пов’язано із зменшенням ущільненням артеріальної стінки внаслідок атеросклерозу. Це важливо, з огляду на вплив атеросклерозу на розвиток серцево-судинних захворювань, інсульту та інших судинних захворювань. Саме тому ліпопротеїни високої щільності називають “хорошим холестерином”, на відміну від ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), які здобули назву “поганого холестерину”.

Первинною стадією розвитку атеросклерозу є утворення “пінистих клітин”, які являють собою змінені макрофаги, які знаходяться на стінках артерій. Вони захоплюють жир, накопичують його і стають основою для формування атеросклеротичної бляшки. Частинки ліпопротеїнів високої щільності очищають макрофаги від зайвих ліпідів, і таким чином не тільки запобігають, але й можуть призводити до розсмоктування атеросклерозу. Дослідження показали, що миші, у яких не виробляється ЛПВЩ, все одно мають здатність транспортувати холестерин, що свідчить про наявність альтернативних способів для видалення холестерину. Ліпопротеїни високої щільності переносять холестерин переважно в печінку. Деяка частина потрапляє також в надниркові залози, яєчники та яєчка, де відбуваються процеси утворення стероїдів. Та частина холестерину, що потрапила в печінку, виділяється з жовчю в кишечник.

Чоловіки переважно мають меньшу концентрацію ЛПВЩ, ніж жінки. Крім того, у чоловіків розміри часточок ліпопротеїну менші (отже, вони мають нижчу ефективність). Це цілком узгоджується з фактом, що чоловіки частіше хворіють на атеросклеротичні захворювання. Споживання алкоголю, як правило, підвищує рівень ЛПВЩ, тому помірне його вживання пов'язано з більш низькою смертністю від серцево-судинних хвороб, які спричинені атеросклерозом. Дослідження показали, що висока концентрація ЛПВЩ (більше 60 мг/дл) захищає людину від серцево-судинних захворювань, таких як ішемічний інсульт та інфаркт міокарда. Низька концентрація ЛПВЩ (нижче 40 мг/дл для чоловіків та нижче 50 мг/дл для жінок) підвищує ризик розвитку атеросклеротичних захворювань. Також встановлено, що ліпіди сироватки крові пов'язані з короткотерміновою пам'яттю. Низький рівень ЛПВЩ може викликати погіршення пам’яті.

Нормальний вміст холестерину ліпопротеїнів високої щільності залежить від статі і віку:

Вік, роки

Концентрація холестерину ліпопротеїнів високої щільності

мг/дл

ммоль/л

чоловіки

жінки

чоловіки

жінки

0-14

30-65

30-65

0,78-1,68

0,78-1,68

15-19

30-65

30-70

0,78-1,68

0,78-1,81

20-29

30-70

30-75

0,78-1,81

0,78-1,94

30-39

30-70

30-80

0,78-1,81

0,78-2,07

більше 40

30-70

30-85

0,78-1,81

0,78-2,20

Американська асоціація серця (American Heart Association), Національний інститут здоров'я (National Institutes of Health, США) та Національна програма з вивчення холестерину (National Cholesterol Education Program, США) видали наступні рекомендації щодо рівня ліпопротеїнів високої щільності в крові:

Рівень, мг/дл

Рівень, ммоль/л

Рекомендації

<40 для чоловіків, <50 для жінок

<1,03

Низькій рівень, збільшений ризик серцево-судинних захворювань

40–59

1,03–1,55

Середній рівень

>60

>1,55

Високий рівень, оптимальний для захисту від хвороб серцево-судинної системи

Отже, зниження концентрації холестерину ліпопротеїнів високої щільності менше за 1,03 ммоль/л вказує на підвищений ризик розвитку атеросклерозу. Зменшення його концентрації на кожні 0,13 ммоль/л нижче середнього веде до збільшення ризику розвитку ішемічної хвороби серця на 25%. З іншого боку, підвищення його концентрації вище 1,55 ммоль/л відіграє захисну роль для організму.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові