Загальний аналіз крові

Загальний аналіз крові

Загальний аналіз крові — це гемоглобін і еритроцити, ШОЕ, лейкоцити і лейкоцитарна формула. Решта швидше є допоміжними.

Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого.

Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію-недокрів’я. І якщо в крові є її ознаки — призначають додаткові аналізи, щоб встановити причини.

Ще загальний аналіз крові призначають, якщо є підозра на онкологічний процес, коли є ряд насторожують симптомів і потрібні зачіпки. В цьому випадку кров може побічно підказати, в якому напрямку рухатися далі.

Інші показання зазвичай зустрічаються рідше.

Окремим блоком йде лейкоцитарна формула

Це більш детальна інформація про тих самих WBC з попереднього блоку.

Лейкоцити в крові дуже різні. Всі вони в цілому відповідають за імунітет, але кожен окремий вид за різні напрямки в імунній системі: за боротьбу з бактеріями, вірусами, паразитами, неспецифічними чужорідними частинками. Тому лікар завжди дивиться спочатку на загальний показник лейкоцитів з переліку вище, а потім на лейкоцитарну формулу, щоб зрозуміти, а яка Ланка імунітету порушено.

Зверніть увагу, що ці показники зазвичай йдуть в двох вимірах: абсолютних (абс.) і відносних (%).

Абсолютні показують, скільки штук клітин потрапило в поле зору, а відносні — скільки ці клітини складають від загального числа лейкоцитів. Це може виявитися важливою деталлю-наприклад, в абсолютних цифрах лімфоцити ніби як в межах норми, але на тлі загального зниження всіх лейкоцитів — їх відносна кількість сильно вище норми. Отже, лейкоцитарна формула.

NEU (%і абс.)- Neutrophil-Нейтрофіли;

LYMP (%і абс.) — Lymphocyte-Лімфоцити;

MONO (%і абс.)- Monocytes-Моноцити;

EO (%і абс.)- Eosinophils-Еозинофіли;

Baso (%і абс.)- Basophil-Базофіли.

HGB-hemoglobin-гемоглобін
Гемоглобін – це білок, який переносить по організму кисень і доставляє його в потрібні тканини. Якщо його не вистачає-клітини починають голодувати і розвивається цілий ланцюжок симптомів: слабкість, стомлюваність, запаморочення, випадання волосся і ламкість нігтів, заїди в куточках губ і інші. Це симптоми анемії.

У молекулу гемоглобіну входить залізо, а ще в його формуванні велику роль відіграють вітамін В12 і фолієва кислота. Якщо їх не вистачає-в організмі порушується синтез гемоглобіну і розвивається анемія.

Є ще спадкові форми анемії, але вони трапляються набагато рідше і заслуговують окремого розбору.

У нормі гемоглобін становить 120-160 г/л для жінок і 130-170 г/л для чоловіків. Потрібно розуміти, що в кожному конкретному випадку норми залежать від лабораторії. Тому дивитися потрібно на референсні значення тієї лабораторії, в якій ви здавали аналіз.

Підвищені цифри гемоглобіну найчастіше трапляються через згущення крові, якщо людина надмірно потіє під час спеки, або приймає сечогінні. Ще підвищеним гемоглобін може бути у скелелазів і людей, які часто бувають в горах — це компенсаторна реакція на недолік кисню. Ще гемоглобін може підвищуватися через захворювання дихальної системи-коли легені погано працюють і організму весь час не вистачає кисню. У кожному конкретному випадку потрібно розбиратися окремо.

Зниження гемоглобіну-ознака анемії. Наступним кроком потрібно розбиратися який.

RBC-red blood cells-еритроцити
Еритроцити – це червоні клітини крові, які транспортують гемоглобін і відповідають за обмінні процеси тканин і органів. Саме гемоглобін, а точніше — його залізо, фарбує ці клітини в червоний.

Норми для чоловіків— 4,2-5,6*10*9/літр. Для жінок— 4-5*10*9/літр. Які знову-таки залежать від лабораторії.

Підвищуватися еритроцити можуть через втрату рідини з потом, блювотою, проносом, коли згущується кров. Ще є захворювання під назвою еритремія — рідкісне захворювання кісткового мозку, коли виробляється занадто багато еритроцитів.

Зниженні показників зазвичай є ознакою анемії, частіше залізодефіцитної, рідше — іншої.

MCV-mean corpuscular volume-середній обсяг еритроцитів
Норма-80-95 для чоловіків і 80-100 для жінок.

Обсяг еритроцитів зменшується при залізодефіцитної анемії. А підвищується – при В12 дефіцитної, при гепатитах, зниженні функції щитовидної залози.

HTC-hematocrit-Гематокрит
Це процентне співвідношення формених елементів крові до її загального обсягу. Показник допомагає лікарю диференціювати, з чим пов’язана анемія: втратою еритроцитів, що говорить про захворювання, або з надмірним розрідженням крові.

PLT-platelets-тромбоцити
Це елементи крові, відповідальні за формування тромботичного згустку при кровотечах. Перевищення нормальних значень може свідчити про фізичне перенапруження, анемії, запальних процесах, а може говорити про більш серйозні проблеми в організмі, серед яких онкологічні захворювання і хвороби крові.

Зниження рівня тромбоцитів в останні роки часто свідчить про постійне прийомі антиагрегантів (наприклад, ацетилсаліцилової кислоти) з метою профілактики інфаркту міокарда та ішемічного інсульту головного мозку.

А значне їх зниження може бути ознакою гематологічних захворювань крові, аж до лейкозів. У молодих людей-ознаками тромбоцитопенічної пурпури та інших захворювань крові. Також може з’являтися на тлі прийому протипухлинних і цитостатичних препаратів, гіпофункції щитовидної залози.

WВС-white blood cells-лейкоцити
Це основні захисники нашого організму, представники клітинної ланки імунітету. Підвищення загальної кількості лейкоцитів найчастіше свідчить про наявність запального процесу, переважно бактеріальної природи. Також може виявитися ознакою так званого фізіологічного лейкоцитозу (під впливом болю, холоду, фізичного навантаження, стресу, під час менструації, засмаги).

Норми у чоловіків і жінок зазвичай коливаються від 4,5 до 11,0*10*9/літр.

Зниження лейкоцитів-ознака придушення імунітету. Причиною найчастіше є перенесені вірусні інфекції, прийом деяких ліків (в тому числі нестероїдних протизапальних і сульфаніламідів), схуднення. Набагато рідше-імунодефіцити і лейкози.

NEU-нейтрофіли
Найбільший пул лейкоцитів, що становить від 50 до 75% всієї лейкоцитарної популяції. Це основна ланка клітинного імунітету. Самі нейтрофіли діляться на паличкоядерні (юні форми) і сегментоядерні (Зрілі). Підвищення рівня нейтрофілів за рахунок юних форм називають зрушенням лейкоцитарної формули вліво і характерно для гострої бактеріальної інфекції. Зниження-може бути ознакою вірусної інфекції, а значне зниження-ознакою захворювань крові.

LYM-лімфоцити
Другий після нейтрофілів пул лейкоцитів. Прийнято вважати, що під час гострої бактеріальної інфекції число лімфоцитів знижується, а при вірусної інфекції і після неї – підвищується.

Значне зниження лімфоцитів може спостерігатися при ВІЛ-інфекції, при лейкозах, імунодефіцитах. Але це трапляється вкрай рідко і як правило супроводжується вираженими симптомами.

EOS-еозинофіли
Рідкісні представники лейкоцитів. Підвищення їх кількості зустрічається при алергічних реакціях, в тому числі лікарської алергії, також є характерною ознакою глистової інвазії.

Bas-базофіли
Сама нечисленна популяція лейкоцитів. Їх підвищення може говорити про алергію, паразитарному захворюванні, хронічних інфекціях, запальних і онкологічних захворюваннях. Іноді тимчасове підвищення базофілів не вдається пояснити.

Mon-моноцити
Найбільші представники лейкоцитів. Це макрофаги, що пожирають бактерії. Підвищення значень найчастіше говорить про наявність інфекції — бактеріальної, вірусної, грибкової, протозойної. А також про період відновлення після них і про специфічні інфекції — сифіліс, туберкульоз. Крім того може бути ознакою системних захворюваннях — ревматоїдний артрит та інші.

ШОЕ-швидкість осідання еритроцитів

Якщо набрати кров в пробірку і залишити на якийсь час-клітини крові почнуть падати в осад. Якщо через годину взяти лінійку і заміряти, скільки міліметрів еритроцитів випало в осад — отримаємо швидкість осідання еритроцитів.

У нормі вона становить від 0 до 15 мм на годину у чоловіків, і від 0 до 20 мм у жінок.

Може підвищуватися, якщо еритроцити чимось обтяжені-наприклад білками, які беруть активну участь в імунній відповіді: в разі запалення, алергічної реакції, аутоімунних захворювань — ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак та інші. Може підвищуватися при онкологічних захворюваннях. Буває і фізіологічне підвищення, що пояснюється вагітністю, менструацією або літнім віком.

У будь — якому випадку-високий ШОЕ завжди вимагає додаткового обстеження. Хоч і є неспецифічним показником і може одночасно говорити багато про що, але мало про що конкретно.

У будь-якому випадку за загальним аналізом крові практично неможливо поставити точний діагноз, тому цей аналіз є лише першим кроком в діагностиці і деяким маячком, щоб розуміти, куди йти далі. Не намагайтеся знайти в своєму аналізі ознаки раку або ВІЛ-швидше за все їх там немає. Але якщо ви помітили будь — які зміни в аналізі крові-не відкладайте візит до лікаря. Він оцінить ваші симптоми, збере анамнез і розповість, що робити з цим аналізом далі.

Підготовка і проведення ЗАК

Підготовка до забору крові для загального аналізу мінімальна, від пацієнта вимагається лише:

прийти натще;

повідомити лікаря, який призначає аналіз, про прийом препаратів (той тимчасово їх скасує, а якщо це неможливо - врахує їх вплив при інтерпретації результатів);

за добу до забору крові не вживати алкоголь;

за півгодини до здачі зразка крові не палити, не нервувати і не піддаватися фізичним навантаженням.

Кров для загального аналізу крові береться з пальця або з вени.