Креатинін

Креатинін

Креатин — це азотна речовина на базі креатину (азотовмісних карбонову кислоти), яке забезпечує м’язи енергією. Синтезується креатинін в підшлунковій залозі, печінці та нирках в тій кількості, яка необхідна м’язових тканин для скорочення.

З організму виводиться з сечею, тому за кліренсом креатиніну судять про якість фільтрації нирок. У нормі СКФ (швидкість клубочкової фільтрації) у чоловіків — складає в середньому близько 125 мл в хвилину, у жінок — 110 мл / хв. Чим вище СКФ (кліренс), тим менше креатиніну виводиться з уриною.

Щодня організму людини потрібно близько 2% креатиніну. Це константа, оскільки м’язова маса у людини стабільна. Концентрація креатиніну корелюється статтю і віком. Якщо вона не виходить за рамки вікової норми, то функція нирок не порушена. Відхилення в будь-яку сторону говорять про ниркову недостатність різного ступеня тяжкості.

Норми креатиніну в крові у дорослих і дітей

Рівень креатиніну в крові визначається об’ємом м’язової маси. Оскільки дані лабораторних досліджень в різних клініках можуть відрізнятися один від одного, при проведенні тесту на креатинін орієнтуються на референсні показники. Вони залежать від статі і віку.

Діти:   Новорожденние 22-87  мкмоль/л

                      До года15-37 мкмоль/л

                      до 15 лет 25-80 мкмоль/л

 Чоловіки    До 50 лет70-125 мкмоль/л

                      Старше 50лет  65-110 мкмоль/л

 Жінки        До 50 лет    55-100 мкмоль/л

                    Старше 50 лет   50- 105 мкмоль/л
Є ще норми для пацієнтів, що живуть з однією ниркою: від 175 мкмоль/л одиниць (у жінок) до 185 мкмоль/л (у чоловіків).  У літніх людей з безліччю супутніх патологій, поганим харчуванням — показники можуть бути істотно нижче загальноприйнятої норми. А ось перевищення референсних значень у дітей до 200 одиниць або у дорослих (поза гендерних відмінностей) до 400 — однозначно говорить про патологію.

 

 

Причини підвищення

Єдина фізіологічна причина підвищення креатиніну в крові — добровільне харчування біодобавками з великою концентрацією креатиніну для штучного зростання м’язів і сверхвинослівості. Йдеться, як правило, про спортсменів. В інших випадках підвищення показників ендогенного креатиніну — привід для дообстеження, оскільки може говорити, перш за все, про патологію сечовидільної системи на тлі травм нирок, ішемії або пухлини органу, МКБ.

Крім того, збільшені показники речовини за результатами геморенальной проби характерні для опіків або ударів. Високий рівень креатиніну може бути ознакою дегідратації (зневоднення) організму, внутрішніх кровотеч будь-якої локалізації.

Не можна забувати про те, що високий креатинін у чоловіків, жінок, дітей може говорити про латентно поточному процесі в нирках і бути єдиним показником небезпеки, що насувається. Біохімічний скринінг дозволяє вчасно поставити правильний діагноз, підібрати адекватну терапію, запобігти ускладненням.

Причини зниження

Знижені рівня креатиніну в біохімічному аналізі крові може бути обумовлено різким зменшенням обсягу м’язів на тлі тривалого голодування , патології печінки або дистрофічних процесів в організмі різного генезу. Крім цього, кліренс креатиніну в крові знижується при порушенні харчування і кіслородоснабженія нирок, розвитку в них новоутворень, при перших ознаках серцево-судинної недостатності.

Зниження креатиніну в крові може бути наслідком безбілкової дієти, вагітності, руйнування міоцитів ( рабдомілліоза), цирозу печінки.

Симптоми порушення освіти креатиніну

Коливання креатиніну в крові не мають специфічної симптоматики. Клінічні прояви патології аналогічні симптомам багатьох захворювань. Це: підвищена стомлюваність, синдром хронічної втоми, задишка, предобморок і непритомність, болі в області попереку.

Як коректують рівень

Зниження рівня креатиніну може бути досягнуто медикаментозно або строгою дієтою, мета якої — поліпшення роботи сечовидільної системи. Найчастіше підвищений креатинін в крові нормалізується медикаментами:

  • ентеросорбенти — очищають організм від продуктів розпаду, шлаків, токсинів, мікроорганізмів: Смекта, Ентеросгель, полісорб.
  • препарати, які стимулюють виведення продуктів білкового розпаду: Хтозна, кетостерил, Леспефан.
  • сечогінні засоби — виводять зайву вологу з організму: Тріампур, Индапамид, Спіронолактон.
  • гіпотензивні препарати різних фармгрупп: Гипотиазид, Ко-рінітек , Конкор.

прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

  • прийом препаратів: аскорбінова кислота, фенотіазіни

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові,  добова сеча