Кортизол

Кортизол

Кортизол - біологічно активний гормон, що виробляється корою наднирників. Ці парні ендокринні залози, що прилягають до нирок і проектуються на рівні 6-7 грудного хребця, виробляють кортизол за сприяння адренокортикотропного гормону (АКТГ). У свою чергу сигнал до вироблення АКТГ йде з гіпоталамуса - центру управління нейроендокринної діяльністю, розташованого в головному мозку.
        Кортизол є різновидом  стероїдів - глюкокортикоїдів. У крові гормон циркулює у вільній формі, у вигляді сполук з протеїнами (глобуліном і альбуміном), а також в зв'язці з еритроцитами.
Функції гідрокортизону настільки ж різноманітні, як і його найменування. Він бере активну участь у вуглеводному, ліпідному і білковому обміні, впливає на водно-сольовий баланс . Кортизол відповідає також за збереження енергії в організмі (формує запас глікогену в печінці), бере участь в синтезі клітинних ферментів.
        Звання «гормону стресу» кортизол отримав за формування захисних реакцій на зовнішні загрози та стресові ситуації. Він підсилює серцебиття, підвищує артеріальний тиск . У той же час кортизол тримає під контролем тонус судин, не допускаючи критичної зміни артеріального тиску. Крім того, при сильному стресі гідрокортизон активізує роботу м'язів, знижуючи в них витрата глюкози, при цьому активно запозичуючи її з інших органів. Таким чином гормон мобілізує ресурси організму для порятунку життя.
Властивості кортизолу:      знижує число циркулюючих в плазмі лейкоцитів. З одного боку, це пригнічує імунні реакції і запуск запальних процесів, що викликає уповільнення і погане загоєння ран. З іншого боку - допомагає блокувати алергічні (тобто неконтрольовані) імунні реакції.

     Кортизол регулює біосинтез білка, але не зовсім так, як хотілося б: в печінці стимулює, а в сполучної, м'язової, жирової та кісткової тканини - навпаки - гальмує його утворення та навіть каталізує розпад протеїнів і рибонуклеїнової кислоти (РНК).
       він служить внутрішнім «будильником» і допомагає нам прокидатися вранці. Виходить, що це універсальна сигналізація, яка веде організм в бойову готовність у випадку загрози і сприяє бадьорому пробудженню щоранку.

          Кортизол регулює обмінні процеси, сприяє утворенню глікогену і його депонуванню, стимулює розщеплення жирів і може підвищувати рівень холестерину і ліпідів у крові. Цей гормон необхідний для підтримки всіх систем в організмі людини і регулювання його добових ритмів. При надмірній кількості кортизолу зменшується вироблення гормонів сну, мелатоніну і серотоніну, спостерігається затримка натрію в організмі, набряки і гіпокаліємія, страждають внутрішні органи: наднирники, печінка, серце і нирки.

        Кортизол відіграє важливу роль в таких процесах, як:

  • метаболізм глюкози;
  • регуляція відповіді імунної системи;
  • підтримання судин в тонусі;
  • бере участь у розвитку адаптивних реакцій до стресу, в тому числі і фізичного;
  • регулює артеріальний тиск;
  • бере участь в регуляції натрію і калію;
  • стимулює біосинтез білка в печінці.
  • реакція організму на стресові ситуації.

Концентрація гормону в сироватці залежить від часу доби. Дослідники визначили, що максимальні значення спостерігається в період 8 ранку, а мінімальні - о 23 годині. Вечірньої пори концентрація істотно знижується. 

Норма: з 9:00-12:00: 138-690 нмоль/л; з 12:00: 69-345 нмоль/л

 

Підвищення рівня свідчить про: синдром та хворобу Кушинга, гіпертиреоз, стрес, стан гіпоглікемії, ожиріння, депресію.
Знижений рівень сигналізує про: хворобу Адісона, вроджену гіперплазію наднирників, гіпотиреоз, гепатит.

 

Правила підготовки пацієнта:

Забір крові проводиться натще зранку (до 12 годин).

За 12 годин до дослідження потрібно виключити прийом алкоголю, прийом їжі, обмежити фізичну і психологічну активність.

Сік, чай, кава (тим більше з цукром), не допускається.

Можна пити воду зранку.

Виключити прийом лікарських засобів, якщо відмінити прийом неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Не палити за 3 години до забору крові.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові