Індекс вільного тестостерону

Індекс вільного тестостерону

Індекс вільного тестостерону.

Тестостерон – стероїд, основний статевий гормон, що зумовлює розвиток вторинних статевих ознак, статеве дозрівання та нормальну статеву функцію у чоловіків. У жінок тестостерон утворюється в процесі периферичної трансформації стероїдів, а також при синтезі стероїдів в клітинах внутрішньої оболонки яєчників та сітчастого шару наднирників.

Загальний тестостерон представлений двома фракціями:

Невелика кількість тестостерону циркулює в крові у вільному стані (не зв’язана з білками). Цей тестостерон називають вільним. Він спричиняє найбільш виражену біологічну дію на клітини організму, тобто є біологічно активним.

Друга фракція тестостерону зв’язана з білками крові:

-    більша частина має сильний зв'язок з секс-стероїд – зв’язуючим глобуліном (ССЗГ, SHBG), ця частина тестостерону є неактивною;

-     значно менша частина, слабо і зворотно зв’язана з іншим білком – альбуміном, як і вільний тестостерон, є активною.

       Оскільки кількість білків, що зв’язують статеві гормони, може впливати на концентрацію біоактивного тестостерону в крові, визначення рівня ССЗГ зазвичай проводять в комплексі з визначенням рівня загального тестостерону, з розрахунком індексу вільного тестостерону.

Індекс вільного тестостерону – розрахунковий показник, визначаючий співвідношення концентрації загального тестостерону до концентрації ССЗГ виражене у %. Цей показник корелює з вмістом біоактивного тестостерону та є найбільш точним та інформативним маркером андрогенного статусу. Індекс вільного тестостерону свідчить про рівень біологічно доступного тестостерону. У крові 60% загального тестостерону пов'язано з ССД, який інгібує тестостерон. 38% тестостерону можна зупинити пов'язано з альбуміном і тільки 2% представлено вільної фракцією. Вільний тестостерон і тестостерон, пов'язаний з альбуміном - це біологічно активний тестостерон. Вільна фракція тестостерону у чоловіків вище, ніж у жінок. У жінок естрогени стимулюють синтез ССД, рівень ССД вище, отже, вільного тестостерону менше. Індекс вільного тестостерону є показником андрогенного статусу.

 

Показання для проведення дослідження :

У обох статей:

- клінічні ознаки підвищення або зниження рівня андрогенів при нормальному рівні загального тестостерону;

- облисіння;

- вугровий висип;

- жирна себорея;

- виявлення маркерів інсулінорезистентності.

У жінок:

- гірсутизм;

- ановуляція;

- аменорея;

- синдром полікістозних яєчників.

У чоловіків:

- чоловічий клімакс;

- хронічний простатит;

- порушення потенції;

- зниження лібідо.

Норми:

жінки репродуктивного віку - 0,45 - 3,75 нмоль / л.

чоловіки від 14 до 55 років - 5,76 - 28,14 нмоль / л.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);

слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин;

необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію;

зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові