Визначення ляблій та гельминтів у калі

Визначення ляблій та гельминтів у калі

Дослідження калу на цисти найпростіших - лабораторне дослідження калу, яке допомагає виявити цисти найпростіших, які паразитують у кишківнику людини.

До найпростіших належать одноклітинні організми, які паразитують у кишківнику. Найбільш поширеними є лямблії, амеби та балантидії. В організмі людини існують в двох формах: вегетативній (ріст та розвиток) та у вигляді цист ( форма існування найпростіших в спеціальній оболонці). 

Виявлення та диференціювання найпростіших (відмінність патогенних форм від непатогенних) - досить складне завдання. Більшість одноклітинних організмів зустрічається в калі в двох формах: вегетативної-активна, рухома, яка легко піддається шкідливим чинникам (зокрема, охолодженню) і тому швидко гине після виділення з кишечника, у вигляді стійких до зовнішніх впливів цист. У оформленном калі найпростіші, як правило, зустрічаються лише в інцістированому стані; для виявлення вегетативних форм необхідно досліджувати кал ще в теплому стані. Це обумовлено тим, що в охолодженому калі вегетативні форми найпростіших швидко гинуть і мертвими швидко піддаються дії протеолітичних ферментів, внаслідок чого втрачають характерні особливості своєї структури. Крім того, при охолодженні зменшується, а потім зникає рухливість найпростіших - важливий допоміжний фактор при їх диференціюванні.

У клінічній практиці найбільше значення має виявлення в калі наступних найпростіших, що викликають захворювання у людини: дизентерійна амеба, лямблії, балантидій

Метод збагачення (Parasep) призначений для концентрування яєць і личинок гельмінтів, цист та ооцист найпростіших. Це здійснюється за допомогою седиментационного ефір-формалинового методу.

При яких захворюваннях здається

Глистні інвазії: амебіаз, лямбліоз, коліти та важкі виразкові ураження викликані Balantidium coli.

Підготовка і умови для здачі цього аналізу

  • За день до дослідження не проводити очисні клізми, колоноскопію, не вживати продукти та препарати що забарвлюють кал. За тиждень до здачі аналізів необхідно припинити приймати будь-які антипаразитні препарати.
  • Проби калу потрібно взяти з 5-ти різних місць, в кількості 3-5 мл., простежити, щоб в аналіз не потрапила сеча і вода. Відбирати лопаткою в  спеціальну пробірку.
  • Загальна кількість зібраного матеріалу повинна бути 0,5г (розміром з горошину);
  • Вкрутити лопатку з прозорим ковпачком в пробірку;
  • Пробірку із зібраним матеріалом необхідно доставити в лабораторію не пізніше, як за 24 години після забору;
  • За 2-3 дні до забору калу для дослідження рекомендується відмінити прийом лікарських засобів, що змінюють характер калу та функціонування шлунково – кишкового тракту, антибіотики, ректальні свічки;
  • За 2 доби виключити із раціону помідори, томатний сік, пасту, буряк та інші овочі та фрукти, що містять в собі барвники;
  • Для дослідження не підходить кал після проведення клізми, використання ректальних свічок, прийому проносних засобів, касторової і вазелінової олії, препаратів заліза, барію, вісмуту та ін.;
  • Жінкам не рекомендується здавати аналіз калу під час менструаціі;

У маленьких дітей дозволяється забір калу з підгузка.

Бажано доставити в лабораторію свіжозібраний матеріал.