Мікроскопія біоматеріалу (волосся, нігті, зішкріб шкіри) на патогенні гриби (на склі)

Мікроскопія біоматеріалу (волосся, нігті, зішкріб шкіри) на патогенні гриби (на склі)

Мікроскопія – найбільш доступний і простий спосіб діагностики патогенних грибів. Дослідження спрямовано на підтвердження інфікування поверхневим мікозом, для чого у пацієнта береться біологічний матеріал, який потенційно вважається інфікованим: зішкріб патологічно зміненого нігтя або шкіри, вії, волосся. Відноситься до якісних аналізів і дозволяє тільки встановити або спростувати факт зараження. Дослідження займає кілька днів: отриманий матеріал обробляють (фарбують) певним способом і передають на мікроскопічне дослідження для виявлення елементів гриба (спори, гіфи).
Поверхневі мікози шкіри та її придатків викликаються частіше грибами роду Dermatophytes, Candida, Malassezia, Trichosporon. Мікроскопічне дослідження виявляє гіфи/псевдогіфи і дріжджові клітини гриба і характеризує їх морфологію, що дозволяє підтвердити діагноз “поверхневий мікоз”, встановити його етіологію.
На препараті гриби-дерматофіти (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton) представлені множинними трубкообразними структурами з істинними септами і утворенням спор. Гриби роду Candida виглядають витягнутими дріжджовими клітинами (псевдогіфи), справжніх спор не утворюють. Гриби роду Malassezia утворюють округлі дріжджові клітини і витягнуті псевдо гіфи.

Дерматофітія

Дерматофітія, найбільш поширене грибкове ураження шкіри (дерматомікоз), здатне розвинутися на волосистій частині голови, нігтьових пластинах, кистях і стопах, в областях великих шкірних складок і просто на поверхні тіла. Всі дерматофіти здатні розкладати кератин, з якого складається волосся, нігті і роговий шар епідермісу. За надмірного розмноження на шкірі дріжджового грибка Candida, зазвичай спровокованого зниженням імунітету або порушеннями метаболізму, розвивається кандидоз шкіри. Ураження шкіри грибком Malassezia викликає розвиток висівкового лишаю, грибами Trichosporon - білу п'єдру (вузлувату трихоспорію або трихоспороз), грибком Hortaea - чорний мікоз. Для мікозів гладкої шкіри характерна поява висипань, що зливаються, покриваються лусочками, лущаться і сверблять. Якщо грибок вразив волосяну частину голови, то можлива поява почервоніння, лущення, лупи, випадання волосся, уражені ділянки також сверблять. При ураженні нігтьової пластини вона потовщується, деформується і змінює колір, в подальшому ніготь відшаровується і руйнується. Огляд дерматолога дозволяє запідозрити грибкові захворювання волосся, нігтів або шкіри, але остаточний діагноз можна поставити тільки за результатами мікроскопічного лабораторного дослідження. Пов'язано це з тим, що симптоматика багатьох шкірних захворювань схожа: наприклад, прояви грибка нігтів (оніхомікозу) можуть бути схожі з оніходистрофією (деградацією нігтьової пластини через недостатність живлення) і псоріаз нігтів.

Покази до призначення

Аналіз зазвичай призначається дерматологом, можливо також призначення лікарем загальної практики, а показом зазвичай є:
• симптоми мікозу гладкої шкіри;
• прояви оніхомікозу;
• грибкове ураження волосся.

Інтерпретація результатів

Аналіз якісний і визначає наявність або відсутність грибка у взятому зразку. Позитивний результат означає, що один з грибків, здатних викликати дерматомікоз, виявлено. Негативний результат означає, що жодного з грибків не знайдено. Позитивний результат може бути за, так званого, «здорового носійства», коли грибок знаходиться на шкірі, не заподіюючи шкоди (Candida, наприклад, є частиною умовно-патогенної мікрофлори, здатної викликати захворювання тільки в разі ослаблення організму).

Підготовка до обстеження:
Для мікроскопічного дослідження шкіри на патогенні гриби проводиться зішкріб лусочок епідермісу з осередку ураження. Зіскрібок з ураженої ділянки проводиться гострим скальпелем, після чого матеріал поміщається на спеціальне скло і відправляється в лабораторію. Якщо є необхідність більш детального аналізу для визначення виду грибків, проводиться посів зіскрібка для культурального дослідження і визначення чутливості до протигрибкових преперата.

Виключити: Використання мазей менше ніж за 10 днів до процедури.
Матеріал для дослідження: нігті, волосся, зішкріб шкіри.
Метод дослідження: мікроскопія.
Термін проведення дослідження: 1 робочий день.