С-реактивний білок (СРБ)

С-реактивний білок (СРБ)

С-реактивний білок (СРБ) - це білок гострої фази запалення. Він є дуже чутливим, але мало спецефічним маркером запальних процесів в організмі. Цей білок синтезується в печінці, а період його напіввиведення в середньому близько 18 годин.

СРБ стимулює фагоцитоз та імунні реакції організму. При запаленні синтез СРБ в печінці збільшується в багато разів, і підйом його концентрації в крові виявляється через 6 і більше годин після початку запального процесу або пошкодження тканини. Пікове значення досягається протягом 24-48 годин.

Показники концентрації, які перевищують в тисячу разів нормальні значення, можуть бути викликані інфарктом міокарда, важкою травмою, проведенням операції чи злоякісним новоутвореням.

Призначається аналіз на СРБ:

  • Для діагностики ревматоїдного артриту.
  • Під час обстеження людей старшої вікової категорії.
  • Для діагностики прихованих інфекцій.
  • Для діагностики хвороби Крона і неспецифічного виразкового коліту.
  • Для контролю ефективності антибактеріальної терапії.
  • Під час обстеження хворих з гіпертонічною та ішемічною хворобою серця.
  • Спостереження за пацієнтами, що перенесли операції.
  • Після пересадки органів.
  • У разі новоутворень.

Збільшуватися вміст СРБ у крові може при великих фізичних навантаженнях та при прийомі гормональних контрацептивів.

Референтні величини:

С-РБ до 6 мг / л

Відхилення від норми
Наявність підвищеної концентрації CРБ в сироватці крові зазвичай є важливим прогностичним показником, який вказує на наявність бактеріальної або вірусної інфекції, ревматоїдного артириту, атеросклерозу, інфаркту міокарада, сепсису, пошкодження тканин, цукрового діабету.

Помірне тимчасове підвищення СРБ може спостерігатися при різних фізіологічних станах, таких як вагітність чи важке фізичне навантаження. Незначне збільшення даного показника може спостерігатися при безсонні і депресії.

Знижений рівень С-реактивного білка клінічного значення не має. Подібна картина може відзначатися на тлі прийому протизапальних препаратів, статинів і біологічних добавок, що містять магній.

На результати аналізів мають вплив деякі чинники. Наприклад, СРБ може бути підвищений у вагітних, а також на тлі великих фізичних навантажень і прийому гормональних контрацептивів.

Рівень СРБ буде знижений в результаті прийому таких ліків як нестероїдні протизапальні препарати, бета-блокатори, глюкокортикоїдні гормони.

Правила підготовки  пацієнтів:

взяття крові проводиться зранку натще (бажано до 12:00);  слід виключити прийом алкоголю та паління за 12 годин; необхідно виключити прийом медичних препаратів або попередити про це лабораторію; зранку можна пити воду.

 

Матеріал: сироватка або плазма крові