Антімюллерів гормон

Антімюллерів гормон

Антимюллерів гормон - гормон людського організму, який бере участь у виробленні сперматозоїдів у чоловіків, дозріванні фолікулів у жінок, а також відповідає диференціювання за статі у людського ембріона. Цей аналіз застосовується при діагностиці причин чоловічого і жіночого безпліддя, крипторхізму (затримки опускання яєчок у хлопчиків), а також при підозрі на деякі пухлини.

     У чоловіків вироблення антімюллерова гормону (АМГ) починається ще на ембріональному етапі розвитку і триває протягом усього життя. За секрецію гормону відповідають клітини Сертолі, що знаходяться в яєчках. У жінок синтез АМГ починається після народження і здійснюється зернистими клітинами яєчників.

        В організмі дорослої людини антимюллерів гормон бере участь в сперматогенезі - процесі вироблення сперматозоїдів яєчками і допомагає виявити причину їх відсутності в спермі. Якщо рівень АМГ знижений - порушений процес вироблення сперматозоїдів, якщо ж в нормі - причина, найімовірніше, в перешкодах, що сформувалися в сім'явивідних протоках.

      В організмі дорослої жінки антимюллерів гормон бере участь в дозріванні та відборі фолікулів для овуляції, сприяючи щомісячному дозріванню і еякуляції одного фолікула. Виробляється АМГ зернистими клітинами зростаючих фолікулів, і, перевіривши його рівень, можна оцінити кількість зростаючих фолікулів і приблизний функціональний резерв яєчників. Це необхідно для прогнозу орієнтовного часу настання менопаузи.

   Низький рівень антімюллерового гормону в жіночому організмі вказує на виснаження резерву яєчників і настання менопаузи в найближчі 5 років. Рівень АМГ не зазнає значних змін на різних стадіях менструального циклу і залишається на досить стабільному рівні від циклу до циклу.

Рівень антимюллерового гормону при народженні низький у представників обох статей, але у хлопчиків він різко наростає до 6 місяців життя (це необхідно для опускання яєчок), а потім, з ростом дитини, поступово знижується до дорослих показників.

    У дівчаток концентрація АМГ дуже низька і визначається лабораторно тільки з початком статевого дозрівання.

Покази до призначення

Дослідження може бути призначене гінекологом, урологом, педіатром, онкологом, ендокринологом або генетиком.

Показом до призначення в гінекології та урології є, в першу чергу, діагностика причин безпліддя. Крім того, дослідження рівня АМГ у дорослих може призначатися онкологом, так як є маркером онкологічних захворювань, що вказує на наявність гормонально активних пухлин яєчників або яєчок.

У педіатрії аналіз необхідний:

для діагностики причин крипторхізму;

при виявленні синдрому персистуючого мюллерового протоку.

Генетиком аналіз призначається в разі необхідності визначення істинної статі пацієнта.

Норма антимюллерового гормону в крові

Для жінок репродуктивного віку в крові референтними (нормальними для більшості здорових жінок) значеннями концентрації АМГ є 1-12,6 нг/мл. Більш низький показник спостерігається в період до статевого дозрівання і при менопаузі. Для дорослих чоловіків нормальним рівнем антимюллерового гормону в крові є 1,3-14,8 нг/мл, у хлопчиків до 14 років можливі більш високі показники - 3,8-159,8 нг/мл

Підвищений рівень гормону у дорослих може вказувати на пухлини яєчників або яєчок, а у жінок - бути ознакою синдрому полікістозних яєчників. Знижений рівень гормону у жінок вказує на низький функціональний резерв яєчників або менопаузу, у чоловіків на анорхію або дисгенезію яєчок.

Правила підготовки пацієнта:

Аналіз потрібно здавати натщесерце, перед дослідженням виключити прийом гормональних препаратів або повідомити про нього лікаря, який призначає аналіз.

Матеріал: сироватка або плазма крові