Мікроальбумінурія + креатинін сечі

Мікроальбумінурія + креатинін сечі

Мікроальбумінурія + креатинін сечі - лабораторний тест для визначення в порції сечі рівня альбуміну та креатиніну для подальшого розрахунку їх співвідношення.

Нирки здорової людини влаштовані так, щоб попереджати виведення білків з сечею - великі молекули просто не потрапляють в первинну сечу, а низькомолекулярні білкові сполуки повторно всмоктуються з неї в кров. Таким чином, з організму з сечею виводиться зовсім невелика кількість білків. Одним з таких білків є альбумін.

Проблема визначення концентрації альбуміну в сечі полягає в тому, що його виділення протягом доби постійно і досить сильно змінюється, в залежності від ступеня фізичної активності, характеру харчування, режиму дня та ін. Максимально точний, але незручний в реалізації, метод аналізу полягає в зборі усієї сечі за 24 години і вимірювання рівня альбуміну в ній.

Для спрощення діагностики був розроблений метод, що полягає у вимірюванні рівня альбуміну в разовій порції сечі, який потім коректувався за значенням концентрації креатиніну, виміряного в тому ж зразку. Концентрація креатиніну дозволяє визначити, наскільки концентрована сеча пацієнта в конкретному зразку.

Результати альбумін-креатинінового співвідношення майже завжди узгоджуються з результатами дослідження добової сечі на альбумін. Тому даний метод став широко застосовуватися для скринінгових обстежень на предмет альбумінурії (підвищеного рівня альбуміну в сечі).

Покази до призначення

Співвідношення альбуміну з креатиніном в сечі застосовується для діагностики хронічної хвороби нирок і оцінки подальшого перебігу захворювання. Аналіз може призначити терапевт, ендокринолог, нефролог або кардіолог, пацієнтам з:

  • цукровим діабетом;
  • серцево-судинними хворобами;
  • системними патологіями;
  • спадковими ураженнями нирок;
  • гематурією;
  • швидкістю клубочкової фільтрації меншою, ніж 60 мл / хв.

результатів

Межею норми є виділення менше 0,02 грам альбуміну на літр сечі. Виділення 0,02-0,3 г/л говорить про мікроальбумінурію, а більше 0,3 г/л є ознакою альбумінурії. Креатинін в сечі виділяється в концентрації 0,25-3 г/л. Альбумін-креатинінове співвідношення до 0,03 є нормою; те, що знаходиться в межах 0,03-0,3 вказує на мікроальбумінурію; а те, перевищує 0,3 є ознакою альбумінурії.

Підвищене альбумін-креатинінове співвідношення спостерігається у людей з хронічною хворобою нирок, а також у пацієнтів низькою м'язовою масою.

Підготовка до обстеження: за дві доби до здачі зразка сечі, за погодженням з лікарем припиняють прийом сечогінних препаратів; за добу - прийом алкоголю; за 12 годин - гостру, солону їжу та продукти, що фарбують сечу.

Матеріал для дослідження: сеча.